Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz sıcağında tiyatro yapılır

İkinci Kat Tiyatro, 'Yazın da tiyatro yapılır' diyerek 'Yarının Oyunları' projesini hayata geçirdi. Dört yönetmen, dört yazar ve 14 oyuncu, bu yaz tatil yapmayıp yeni oyunlar sahneye koyacak

Sami Berat Marçalı'nın kurduğu ve bugüne kadar sahnelediği her oyunla adından bahsettiren İkinci Kat Tiyatro, 'Yarının Oyunları' projesiyle, yaz aylarında da yeni oyunlar sahnelemeyi sürdürecek. Proje kapsamında, seyircilerin oylarıyla dört farklı konu belirlenmiş. İzleyiciler; dönüşüm, ahlak, adalet ve medya başlıkları altında oyunlar izlemek istediklerini belirtmişler. Sonra iş, ekibi kurmaya gelmiş. İkinci Kat'ın kurucusu Marçalı, kendi bünyesinde yer alan 10 oyuncunun dışında, dört oyuncuyu daha projeye dahil etmiş. Bu 14 oyuncunun hangi oyunda oynayacağı; dört yazar ve dört yönetmenin hangi oyunlara imza atacağının ise kurayla belirlenmesine karar verilmiş.

KURA İLE BELİRLENDİ
Bu sebeple, İkinci Kat'ın Karaköy'deki sahnesinde geçtiğimiz günlerde bir kura çekimi yapıldı. Aralarında Goncagül Sunar, Esra Dermancıoğlu, Selen Uçer, Banu Çiçek Barutçugil, Murat Mahmutyazıcıoğlu gibi isimlerin bulunduğu 14 oyuncu, çekilen kuralar sonucu hangi ekipte yer aldıklarını öğrendi. Oldukça heyecanlı geçen kura çekimi sonrası iddialı kadrolar oluştu. Ben de, ahlak konulu oyunu kimin yazacağını belirlemek için kura çektim. Torbadan; daha önce Bülent Emin Yarar ve Esra Dermancıoğlu'nun rol aldığı 'Küf' oyunuyla adından söz ettiren yazar Deniz Madanoğlu çıktı. Madanoğlu da oyunu kimin yöneteceğini kura çekerek kendisi belirledi. O da fiziksel tiyatronun önemli isimlerinden İlyas Odman'ı çekti. Önce oyunda kaç kişinin yer alacağı, sonra da hangi oyuncuların bu oyunda rol alacağı; yine yazar ve yönetmenin çektiği kuralarla belirlendi. Selen Uçer, Esra Dermancıoğlu, Banu Çiçek Barutçugil ve Canan Atalay'dan oluşan, sezona damgasını vuracak iddialı bir kadro ortaya çıktı.

70 GÜNLÜK MARATON

Diğer ekiplere gelince... Firuze Engin, 'Dönüşüm' başlığıyla bir oyun yazacak. Berfin Zenderlioğlu yönetecek. İbrahim Halaçoğlu ve Tolga İskit oynayacak. 'Adalet' konulu oyunu Özer Arslan yazacak, Onur Karaoğlu yönetecek. Oyunda; Aziz Caner İnan, Barış Gönenen, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Neslihan Arslan, Özge Keskin rol alacak. Goncagül Sunar, Heves Duygu Tüzün ve İpek Banu Kılar da Sabahattin Yakut'un 'Medya' başlığıyla kaleme alacağı, Doğu Akal'ın yöneteceği oyunda rol alacak.

10'AR KEZ SAHNELENECEK
Tüm bir yaz dönemini kapsayacak projede, önce yazım süreci yaşanacak. Yazarlar önümüzdeki iki ay içinde oyunlarını yazıp kurula sunacak. 1 Mayıs'ta ise oyuncularla çalışmaya başlayacaklar. Dört oyun da aynı ortak dekorda sahnelenecek. Her oyunun 10'ar kez sahneleneceği proje, 'Dönüşüm' başlığı altında yazılacak oyunla 16 Temmuz'da başlayacak ve 27 Eylül'e kadar sürecek. Ekipler, 28 Eylül'de yapılacak bir panelde yeniden bir araya gelerek oyunları değerlendirecekler. En çok ilgi çeken oyun yeni sezonda da sahnelenmeye devam edecek.

'DAHA ÖNCE YAPILMAMIŞI YAPIYORUZ'
Projenin yaratıcısı Sami Berat Marçalı, projeyi şöyle anlattı: "Bu yaz perdelerimizi kapatmak istemedik. Yazın da oyunlar oynanır. Biz tatil yapamayacağız belki ama perde hep açık kalacak. Bize destek veren oyuncu, yazar ve yönetmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çünkü daha önce yapılmamışı yapıyoruz. Bu projenin daha önce bir örneği yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz sıcağında tiyatro yapılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz