Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nazilerin yağmaladığı tablolara iade-i itibar

Giriş Tarihi: 12.3.2014 15:51

İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından yağmalanan sanat eserleri varislerine törenle iade edildi.

Nazilerin yağmaladığı tablolar yıllar sonra varislerine geri döndü. Fransız hükümetinin yoğun çabalar sonucu ülkeye geri getirdiği 3 tablo, Kültür Bakanı Aurelie Filippetti'nin de katıldığı törenle varislerine iade edildi.

Varislerden biri, "Tablonun sahibi Nazi karşıtıydı. O zamanlar İngiltere'de ikamet ediyordu. Çünkü Fransa'ya dönmesine izin verilmiyordu. Buraya geri döndüğünde ise tüm evini Naziler tarafından yağmalanmış buldu" derken, Kültür Bakanlığı, ellerinde sahiplerini belirlemeye çalıştıkları 145 eserin daha olduğunu belirtti.

İADE EDİLEN TABLOLAR İÇİN TIKLAYIN
Bakanlık bu eserleri kamulaştırmayacaklarının altını çizerken, törenden önceki gün, bu konunun işlendiği Hollywood yapımı 'Monuments Men' Filmi Fransa'da gösterime girmişti. Eserlerin Fransa'ya geri getirilme davasına bakan avukat filmden habersiz olduğunu belirtti: Eğer bahsettiğiniz film toplumda bu konuya karşı bir hassasiyet yarattıysa bu gerçekten takdire şayan.

Başrollerini George Clooney ve Matt Damon gibi önemli isimlerin paylaştığı filmde, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından çalınan sanat eserlerini kurtarmaya çalışan bir ekibin hikayesi anlatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nazilerin yağmaladığı tablolara iade-i itibar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz