Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TDK'dan 'selfie' çağrısı

Giriş Tarihi: 8.4.2014 09:34 Güncelleme Tarihi: 8.4.2014 09:54

Türk Dil Kurumu 'kendi fotoğrafını çekmek' anlamına gelen selfie'ye karşılık arıyor.

Son zamanlarda adeta bir moda akımına dönüşen 'Selfie' kelimesinin Türkçesi'nin ne olduğu sorusuna TDK cevap verdi.

TDK verdiği cevapta özellikle Oscar'daki fotoğrafın ardından tüm dünyada yayılan 'Selfie' ismine herhangi bir karşılık bulamadıklarını belirtti.

TDK, "Batı kökenli selfie sözcüğü için kurumumuz herhangi bir karşılık öneremedi. Bu söz için uygun bir karşılık konusunu değerlendireceğiz" dedi.

Bu cevabın ardından sosyal medyadan ise 'Selfie'nin Türkçesi için öneriler gelmeye başladı. O önerilerden bazıları ise şöyle: "kendimçektim, e- hatırat, özçekim, otofoto, kendintoplu, otoportre, kendimo"

Cem Yılmaz'ın önerisi


Selfie pozu modasına komedyen Cem Yılmaz da uydu. 1 Mayıs'ta yeni filmi 'Pek Yakında'nın çekimlerine başlayacak olan Cem Yılmaz, ekip arkadaşlarıyla ofisinde bir araya geldi.

Yılmaz, aralarında Zafer Alöz'ün de bulunduğu arkadaşlarıyla çalışırken, selfie pozu verip fotoğraf çekti. Sanatçı, 'selfie'ye Türkçe karşılık arayan Türk Dil Kurumu'na da (TDK) bu pozla selam göndermeden edemedi. Yılmaz, bu pozu, altına 'Selfie-Kendikem' yazıp Twitter'da paylaştı. Bu paylaşım, "selfie"ye Yılmaz'dan Türkçe karşılık önerisi olarak yorumlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TDK'dan 'selfie' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz