Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzeden damping her eve Van Gogh!

Giriş Tarihi: 17.4.2014

ABD'de bir müze, internet sitesinden Rembrandt, Van Gogh ve Paul Gaugin gibi ünlü ressamlara ait 35 bin eserin yüksek çözünürlükteki dijital kopyalarını ücretsiz olarak indirilebilmesine olanak sağladı

ABD'nin ulusal sanat müzesi National Gallery of Art (NGA), sanatı uluslararası kamuoyu ile buluşturan bir devrime imza attı. Müze, ünlü ressamlara ait 35 bin eserin evin duvarına asılabilecek kadar yüksek çözünürlükteki dijital kopyasının ücretsiz olarak indirilebileceğini açıkladı. Rembrandt, Van Gogh ve Paul Gaugin'in tabloları dijital erişime açılan eserlerin sadece bir bölümünü oluşturuyor.

ERİŞİM SERBEST
Rönesans, Fransız izlenimciliği ve modern dönemlere ait birçok ünlü ressamın eserinin yer aldığı arşivde kent ve köy yaşantısına ait birbirinden değerli eserler de bulunuyor. Erişimin serbest olduğu arşivdeki resimlerin her birinin 3 bin piksel boyutunda olması kaliteli baskı yapılmasına da olanak tanıyor. Arşivde ayrıca en çok beğenilen ve indirilen resimlerin de görülebileceği kaydedildi. NGA'nın nadide parçalarından olan ressamların self portreleri de arşivde bulunuyor. Müzenin sitesinde resimlerin indirilmesini sağlayan "various collections" (çeşitli koleksiyonlar) bölümünde bulunan "self-portraits" (oto portreler) bölümünden ressamların oto porteleri de indirilebiliyor.

SANATA KATKI İÇİN

Sanatın öğrenilmesine, zenginleşmesine ve keşfedilmesine katkı sağlamak amacıyla böyle bir projeye imza attığını açıklayan NGA, sanatseverlerin de sanata etkin bir şekilde katkıda bulunmasını sağlıyor. Sanatın halka açılmasında devrim sayılabilecek girişim ayrıca sanatseverlerin bir küratöre dönüşmesine imkân tanıyor. Sitenin "lightbox arranger" bölümünden kullanıcılar kendi koleksiyonunu oluşturup, başka sanatseverlerin beğenisine sunabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzeden damping her eve Van Gogh!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz