Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 4.5.2014 12:13 Güncelleme Tarihi: 4.5.2014 12:31

bugün oldu çünkü Audrey Hepburn olaydır.

Audrey Hepburn 85. doğum günü nedeniyle Google'de doodle oldu.

Audrey Hepburn'a Google'ın ana sayfasında "doodle" olarak adlandırılan özel tasarımlı logoda yer verildi.

KİMDİR?

Audrey Hepburn İngiliz-Hollandalı oyuncusudur. Daima sempatik ve masum yüzlü güzel oyuncu 1 Oscar ödülüne sahiptir.

Audrey Hepburn 4 Mayıs 1929'da Belçika'da doğdu. Hepburn çocukluğunda sinemaya büyük ilgi duydu.

Audrey Hepburn oyuncu olabilmek için İngiltere'ye gitti, 22 yaşında ilk filmi "Young Wives Tale"da rol aldı. Filmde güzelliği ve zarafetiyle izleyenlerin dikkatini çeken Hepburn, hızlı bir yükselişe geçti.

Audrey Hepburn'un bir prensesi canlandırdığı "Roman Holiday" ilk başrolüydü ve Gregory Peck ile rol aldığı film sayesinde "En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü"nü kazandı. Bu ödül onu bir anda "yıldız mertebesi"ne yükseltti ve Hepburn hızını hiç kaybetmeden art arda başarılı yapımlarda rol aldı.

Audrey Hepburn tüm oyunculuk kariyeri boyunca sayısız ödülün sahibi oldu. 1954'te "Roman Holiday" ile kazandığı Oscar'ın yanında 4 kez "En İyi Kadın Oyuncu" Oscar'ına aday gösterildi. Ayrıca 2 kez İngiliz Film Akademisi Ödülleri BAFTA'yı kazanan Hepburn bu ödüle iki kez de aday gösterildi. Audrey Hepburn, iki kez Altın Küre Ödülü'nün de sahibi oldu.

Audrey Hepburn bu başarılı oyunculuk kariyerinin yanında birçok yıldız oyuncu gibi özel hayatıyla da sürekli gündemde kaldı. Gerek William Holden ile yaşadığı fırtınalı aşk gerek Mel Ferrer ile yaptığı sorunlu evlilik tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Hepburn'un Mel Ferrer'den Sean adında ve Dr. Andrea Dotti'den Luca adında iki çocuğu var.

Audrey Hepburn, 1990'da oyunculuğu askıya aldı ve yalnızca çok özel projelerde yer aldı. Oyuncu, 20 Ocak 1993'te İsviçre'de bağırsak kanseri nedeniyle 63 yaşında vefat etti. Hepburn'un mezarı şu an İsviçre'de bulunuyor.

Audrey Hepburn 1954'de "Roman Holiday" ile kazandığı Oscar'ın yanında tam 4 kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ına aday gösterildi. Bunun yanında 2 kez İngiliz Film Akademisi Ödülleri BAFTA'yı kazanan Hepburn bu ödüle iki kez de aday gösterildi. Ayrıca Hepburn'un iki adet Altın Küre Ödülü var.

İşte o :

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Audrey Hepburn Google oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz