Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez Altın Palmiye olsun

Giriş Tarihi: 14.5.2014

Bugün başlayan Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan, "Kış Uykusu" ile Altın Palmiye için yarışacak. Ceylan daha önce aynı festivalde Büyük Jüri Ödülü'nü ve En İyi Yönetmen Ödülü'nü almıştı

67. Cannes Film Festivali bu akşam, trafik kazasında hayatını kaybeden Monaco Prensesi ve ünlü sinema oyuncusu Grace Kelly'nin hayatını konu alan "Grace of Monaco" filminin yarışma dışı gösterimiyle başlayacak. Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden birisi olan Cannes Film Festivali, 24 Mayıs'ta düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.

SİNEMA YILDIZLARI AKIN ETTİ

Nuri Bilge Ceylan'ın, "Kış Uykusu" isimli filmiyle Altın Palmiye için yarışacağı festival dolayısıyla, dünya sinemasının önemli yıldızları Cannes kentine akın ederken, festival sarayında kurulacak sinema pazarıyla binlerce film görücüye çıkacak. Nuri Bilge Ceylan'ın, 2003'te 56. Cannes Film Festivali'nde yarışan "Uzak" isimli filmi, Altın Palmiye'den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan "Büyük Jüri Ödülü"nü (Grand Prix) almıştı. Ceylan, 2008 yılında da "Üç Maymun" filmiyle "En İyi Yönetmen Ödülü"nü almış, 64. Cannes Film Festivali'nde ise "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmiyle "Büyük Jüri" ödülüne layık görülmüştü. Festivalde jüri başkanlığını Yeni Zelandalı senarist ve yapımcı Jane Campion yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez Altın Palmiye olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz