Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nuri Bilge'ye ilk ödül geldi

Giriş Tarihi: 24.5.2014 10:49 Güncelleme Tarihi: 24.5.2014 15:38

'ın 67. 'nde Altın Palmiye için yarıştığı 'Kış Uykusu'na ilk ödül sinema yazarlarından geldi.

'Kış Uykusu'na 67. 'nden ilk ödül sinema yazarlarından geldi, sıra yarın belli olacak büyük ödül Altın Palmiye'de... 'ın bu sene Cannes'da Altın Palmiye adayı olarak yarışan ve uluslararası eleştirmenlerce "Bergman'dan beri böylesini görmedik" diye nitelendirilen yeni filmi 'Kış Uykusu', Cannes'ın FIPRESCI ödülünü aldı.

Bu sene sinema yazarı Esin Küçüktepepınar'ın başkanlığında toplanan Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI jürisinde Fransa'dan Jean-Michel Frodon ve Olivier Pélisson, Kanada'dan Pierre Pageau, İtalya'dan Paola Casella, Çek Cumhuriyeti'nden Tereza Brdecková, ABD 'den Alissa Simon, İngiltere 'den Richard Mowe ve Almanya 'dan Frédéric Jaeger yer alıyor. Başrollerini Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melissa Sözen ve Nejat İşler gibi oyuncuların oynadığı 'Kış Uykusu'nda eski bir tiyatro oyuncusunun Kapadokya'da kendisiyle hesaplaşmasını konu alıyor.

Ana yarışmada ödülü 'Kış Uykusu'na veren FIPRESCI jürisi, 'Belirli Bir Bakış' bölümünde Arjantin yapımı Lisandro Alonso filmi 'Janjua'ya, Yönetmenin 15 Gunu ile Eleştirmenler Haftası'nda ise Fransa'dan Thomas Cailey'den 'Les Combattans/Love at rhe First Fight'a ödül verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nuri Bilge'ye ilk ödül geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz