Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Macaristan’da “Yunus Emre” rüzgarı esti

Giriş Tarihi: 3.6.2014 09:59

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Macaristan’a olan dostane duyguların yanı sıra dünyaya muhabbetle hükmetmiş Muhteşem Süleyman’ın kalbinin bu topraklarda kalmasının da payı olduğunu belirterek, “Bu bakımdan bugün, dünya coğrafyasında bizim pek çok vatanımız vardır. İçinde sayılamayacak kadar hatıralarımızın olduğu Macaristan, cedlerimizin mezarı olmak hasebiyle kalbi olarak bizim vatanımızdır” dedi.

Eskişehir Valiliğinin himayelerinde, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının destekleriyle ve UKİD'in katkılarıyla düzenlenen "Yunus Emre Buluşmaları Gönüller Yapmaya Geldik" adlı sempozyumun açılışı Macaristan'ın Budapeşte şehrinde gerçekleştirildi.

Programın açılışında konuşan Vali Tuna, Türkiye ve Macaristan arasındaki dostluk bağlarına dikkat çekti. Vali Tuna, "Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak, Macaristan'la olan kopmaz tarihi bağlarımızdan beslenerek geleceğe uzanan sağlam temelli dostluk köprüleri kurmak istiyoruz. Bu nedenle Yunus Emre'yi daha iyi tanıtmak için toplantıların bir ayağını da Macaristan'da yapmak istiyoruz" diyen Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Macaristan'a olan dostane duygularımızın yanı sıra dünyaya muhabbetle hükmetmiş Muhteşem Süleyman'ın kalbinin bu topraklarda kalmasının da payı vardır. Bu bakımdan bugün, dünya coğrafyasında bizim pek çok vatanımız vardır. İçinde sayılamayacak kadar hatıralarımızın olduğu Macaristan, cedlerimizin mezarı olmak hasebiyle kalbi olarak bizim vatanımızdır.
Gittikleri yerlerde önce gönülleri fethetmeyi şiar edinmiş Osmanlı; kimsenin diline, dinine, örfüne, ticaretine karışmayarak adaletle hükmetmiş; hiçbir milleti asimile etmeye kalkmamıştır. Bu yüzdendir ki, bugün kendisinden yüzlerce yıl sonra bile Osmanlı'ya dair derin saygının işaretlerini görüyoruz Avrupa'da.


300'Ü AŞKIN PROJE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kültür Başkentliği sürecinde gerçekleştirdiğimiz birbirinden özel ve birbirinden değerli 300'ü aşkın projelerimizden bir olan "Yunus Emre Buluşmaları" nın bir ayağını burada, kalbimizin attığı bu güzel ülkede, siz Macaristanlı kardeşlerimizle gerçekleştiriyoruz. Aynı buluşmayı geçtiğimiz ay, Berlin'de gerçekleştirmiştik. Şimdi de geçmişimizin izini süreceğimiz bu tarih, sanat, kültür ve en önemlisi sevgi şehri Budapeşte'de gönülleri bir araya getiriyoruz.

Macaristan-Türkiye dostluğuna katkı sağlayan "Yunus Emre Buluşmaları" ile aynı zamanda bütün insanlığa dair yüreklerimizde yeşerttiğimiz sevgi ve iyi niyeti duyuruyoruz. Bizdeki bir tabirle "etle tırnak gibiyiz". Burada sizlerle olmakla kendimizi bahtiyar addediyoruz."


YUNUS EMRE ÖĞRETİLERİ TÜM İNSANLIK ADINA ÇOK ÖNEMLİ

Macaristan Parlamento Başkan Yardımcısı Tamas Sneider ise, Türkiye ile Macaristan'ın çok derin ve güçlü bir ilişkisinin olduğunu ve iki milletin de ''Türk-Turan'' kökenlerine dayandığını söyledi. Sneider, Macarca ve Türkçenin bir çok ortak kelimeye sahip olduğunu belirterek, "Yunus Emre öğretileri tüm insanlık adına çok önemli. Tüm dinlerin buluştuğu ortak nokta Yunus Emre'nin dediği gibi sevgi çerçevesidir'' dedi.
Sneider, "Osmanlı dönemindeki Macaristan'daki Hristiyanlara tanınan dini tolerans ve özgürlük herkes tarafından kabul ediliyor. Osmanlı, Macaristan'daki Hristiyanları kendi devlet dini olan İslamiyete girmeye zorlamadı. Osmalı, Macaristan'nın zor zamanlarında bile Macar yöneticilerine kapılarını açtı" diye konuştu.


"YUNUS EMRE TÜM DÜNYAYA IŞIK VEREN BİR YILDIZ GİBİDİR"

Jobbik Partisi Genel Başkanı Gabor Vona da yaptığı konuşmada, ''Yunus Emre, tüm dünyaya ışık veren bir yıldız gibidir. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de böyle güzide bir insanı anma törenine katılmak benim için bir şereftir'' ifadelerini kullandı.

Bu etkinliğin Türk-Macar ilişkilerinin geliştirilmesi açısından da çok önemli olduğuna değinen Vona, şunları söyledi?

''Biz Macar ve Türklerin kardeş olduğuna inanıyoruz. Bugünün en önemli mesajı, eskiden savaşan iki milletin çocukları bugün Yunus Emre'nin öğretileri çerçevesinde bugün sevgi ortamında buluştu. Türkler ve Macarlar, farklı kültürlere sahip olmalarına rağmen sevgi ve kardeşlik noktasında buluşup tüm dünyaya örnek olabilirler.''

Nov Otel Toplantı Salonunda düzenlenen sempozyuma; Vali Güngör Azim Tuna ve Macaristan Parlamento Başkan Yardımcısı Tamas Sneider'in yanı sıra, Jobbix Milletvekili Marton Gyöngyösi, Türkiye Cumhuriyeti Macaristan Büyükelçiliği Başkatibi Metin Güler, 2013 TDKB Ajans Yönetim Kurulu Üyeleri ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, ETO Başkanı Metin Güler, UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, Macaristan' dan üst düzey temsilciler ve çok sayıda davetli katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Macaristan’da “Yunus Emre” rüzgarı esti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz