Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Dünyası Halk Müziği Korosu kuruldu

Giriş Tarihi: 18.6.2014 15:29

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın teşvikleriyle Türk Dünyası Türk Halk Müziği Korosu kuruldu.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eskişehir Valisi ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna'nın teşvikleri ile kurulan Türk Dünyası Türk Halk Müziği Korosu Hasan Polatkan Kültür Merkezi'nde bir konser verdi.

TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Koro Şefi Ali Haydar Gül'ün yönetiminde, Eskişehirli amatör müzikseverlerden oluşan koroda, TRT Ankara Radyosu müzik yönetmeni ve tonmaister Ertuğrul Karabulut ve Bağlama eğiticisi Bünyamin Tilavel gibi sanatçılar yer aldı.

Eskişehir yöresine ait 18 türkü seslendiren koro, konser sonunda seyircilerden büyük alkış aldı. Konseri izleyen Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, program sonunda Koro Şefi Ali Haydar Gül'e, ünlü saz ustası Ali Rıza Kalaycı'ya ve programa konuk sanatçı olarak katılan Cemalettin Özen'e günün anısına çiçek ve 2013 TDKB anı tabağı hediye etti.

Bu esnada bir konuşma yapan Eskişehir Valisi Tuna, koronun aylardır büyük bir çalışma içerisinde olduğunu belirterek, "Koromuz aylardır çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Çevre illerde de performanslarını sergiliyorlar. Sizin de gördüğünüz gibi hepsi Eskişehirli, belirli yaş gruplarından gönüllü insanlar. Koromuz, bence bugün gösterdiği bu performansla özel bir alkışı hak etmiştir" dedi.
Ortada gözüken büyük bir başarı olduğunu da kaydeden Vali Tuna, şunları söyledi:

"Belki merak edenler vardır, koro çalışmalarımız bitmeyecek, böyle bir şeye hazır sahip olmuşken bunu noktalamak ve sonlandırmak bu kadar yapılan emeğe yazık olur diye düşünüyorum. Bundan sonra koromuz, ayda bir defa Eskişehir'de ve farklı illerde yine Eskişehirlilerin desteği ile konserlerine devam edecek. Ben, burada sizlerin huzurunda bu müjdeyi vermek istiyorum. Türküler, hepsi bizim hayatımızın birer parçası. Türkülerimiz bize çok şey anlatıyor. Yüzyıllar ötesinden gelen türkülerimiz var. Eminim ki, bugün buraya gelen konuklarımız dinlediği her türküde kendinden bir şeyler bulmuştur. Bu kültürü kaybetmememiz lazım! Bunları çocuklarımıza da aktarmamız lazım! Türk kültürünün çok önemli bir parçasını teşkil eden Türk halk müziğimizi yaptığımız bu çalışmalarla geleceğe taşımaya çalışıyoruz."

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, TRT standartlarında bir koro oluşturduklarını ifade eden TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Koro Şefi Ali Haydar Gül de, koronun kurulmasında büyük emeği olan Eskişehir Valisi ve Eskişehir 203 TDKB Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna'ya çok teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Dünyası Halk Müziği Korosu kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz