Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Picasso'nun tablosundan çıkan sürpriz

Giriş Tarihi: 19.6.2014 15:54

Pablo Picasso’nun ilk başyapıtları arasında kabul edilen "The Blue Room" tablosunun altında ressamın başka bir çizimi bulundu.

Kübizmin öncü ressamlarından Pablo Picasso'nun ilk başyapıtları arasında kabul edilen The Blue Room tablosunun altında ressamın başka bir çizimi bulundu. Picasso'nun 1901 ile 1904 yıllarındaki "Mavi Dönemi"ne ait eserin üzerinde çalışan bilim insanları ve sanat uzmanları, tabloda bir erkek resminin olduğunu ortaya çıkardı.

Kızılötesi tekniğiyle incelenen tabloda, eli çenesinde duran papyonlu bir adam figürünün bulunması sanatseverleri şaşırttı. Çalışmayı yürüten The Phillips Collection Müzesi, National Gallery of Art, Cornell Üniversitesi ve Winterthur Müzesi'nin yetkilileri, tablodaki adamın kim olduğunu belirlemek için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Bulgularını geçen hafta açıklayan küratör ve müze müdürleri, tablodaki gizli resmi daha net görüntüleyebilmek amacıyla yaptıkları çalışmaların beş yıl boyunca devam ettiğini ifade etti. Phillips Collection'dan Patricia Favero, "Bu, yaptığımız işi özel kılan anlardan biri. Resmi bulduktan sonra verdiğimiz ikinci tepki ise 'Peki bu kim?' oldu. Hâlâ bu soruyu yanıtlamak için çabalıyoruz" sözleriyle planlarını özetledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Picasso'nun tablosundan çıkan sürpriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz