Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih çinide hayat buldu

Giriş Tarihi: 23.6.2014

Çini sanatçısı Fahri Çetinkaya, UNESCO'nun 2014'ü Matrakçı Nasuh Yılı ilan etmesi nedeniyle, ölümünün 450'nci yılında ünlü minyatürcünün eserlerini çiniye işleyerek bir koleksiyon oluşturdu

Osmanlı'ya altın çağını yaşatan Kanuni Sultan Süleyman'ın en çok güvendiği devlet adamlarından, "matrak" oyununun mucidi, usta silahşor, ünlü hattat, matematikçi ve minyatür dehası Matrakçı Nasuh'un yaşamı, ölümünün 450'nci yılında yeniden gündeme geldi. Kütahya'da yaşayan çini sanatçısı Fahri Çetinkaya, 2014'te Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nce (UNESCO) "Matrakçı Nasuh Yılı" ilan edilen bu sanat dehasının minyatürlerinden bazılarını çiniye işleyerek koleksiyon oluşturdu. 1982'den bu yana çinicilikle uğraşan; tarihsel ağırlıklı çalışmaları kapsamında geçen yıl Piri Reis'in dünya haritasını 59 parça çiniye işleyerek koleksiyon oluşturduğunu belirten Çetinkaya, bunlardan bazılarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca müzelerde sergilenmek üzere seçildiğini anlattı.

19 PARÇADAN OLUŞUYOR

Piri Reis koleksiyonundan sonra onunla aynı dönemde yaşayan Matrakçı Nasuh'un minyatürlerini çiniye işlediğini belirten Çetinkaya, şöyle devam etti: "Koleksiyonumuz 19 parçadan oluşuyor. Bu eserlerimiz, çeşitli ebatlarda karo, vazo, tabak ve kaselerden oluşuyor. Bunlara, haritaların yanı sıra bir de mozaik çeşnisi katmak istedim. Bu 19 parçayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenleyeceği Matrakçı Nasuh Yılı etkinliklerinde sergilemeyi planlıyoruz." Bazı tarihi kaynaklarda yer verilen bilgilere göre, tam adı "Nasuh bin Karagöz bin Abdullah el-Bosnavi" olan Matrakçı Nasuh, 1480'de doğdu. Ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Matrakçı Nasuh'un, Saraybosna'da doğduğu sanılıyor. Ölüm tarihi bazı kaynaklarda 1564 olarak geçiyor.

'RENKLERE SADIK KALDIK'
Usta minyatürcünün çizimlerinde nadide ve uyumlu renkler kullandığına işaret eden Çetinkaya, "Bu renklere sadık kalmaya çok dikkat ettik. İlk önce tasarımı, tabağa yerleştirilmesi, çizimleri, tahriri, boyaması, kurutulması ve sırçası geliyor. Bunları yaparken fırınlarda pek çok parça kırıldı ama yılmadan çalıştık" dedi.
Hadi ŞENGÜL/ AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih çinide hayat buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz