Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in plastik sanatlarla imtihanı

Giriş Tarihi: 26.6.2014 10:40

'Sanat dünyasının olimpiyatı' olarak nitelendirilen 'Art Basel', sona erdi. Fuarda dört milyar dolarlık sanat eseri satıldı.

İsviçre'nin Basel kentinde her Haziran'da düzenlenen, dünyanın en büyük sanat organizasyonu 'Art Basel' sona erdi. "Sanatın olimpiyatı" olarak nitelendirilen organizasyonda, bir haftanın ardında ziyaretçi ve satış rekoru bırakan 'Art Basel', 45'inci kez kapılarını kaparken, Andy Warhol'un bir eserinin 35 milyon dolara satıldığı duyuruldu. Bazı galerilerin 100 milyon doların üzerinde haftalık cirolar yaptığı ifade edilen fuarı, 92 bin kişinin ziyaret ettiği ve toplamda dört milyar dolarlık sanat eseri satışı yapıldığı kaydedildi.

'Art Basel'e Amerika, Avrupa ve sanata meraklı yeni zenginler sınıfının oluştuğu Türkiye, Rusya ile Asya ülkelerinden çok sayıda sanat koleksiyoncusu ve sanatçı akın etti. Bu yıl organizasyona 34 ülkeden 285 galeri katıldı. Aralarında oyuncu 'in de bulunduğu ünlü koleksiyonerler, bu yıl da Art Basel'i kaçırmadı.

İsrail asıllı Amerikalı sanayici ve sanat koleksiyoneri Alberto Mugrabi, sanat piyasasını borsaya benzetti. Art Basel'deki sanat eseri satış trafiğine dikkat çeken ve dünyanın en büyük Warhol koleksiyonlarından birine sahip olan Mugrabi, "Tıpkı hisse senedi almadan önce yapılan analizler gibi biz koleksiyonerler de sanat eseri üzerine analizler yapıyoruz. Sonuçta bu bir yatırım modeli. Art Basel de bu noktada, biz koleksiyonerlere önemli ve kaliteli fırsatlar sunuyor" ifadelerini kullandı.Türkiye Art Basel'e akın etti

Dünyanın en büyük sanat fuarı Art Basel'e, bu yıl da pek çok Türkiyeli koleksiyoner ve sanatçı katıldı. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, ressam Ergin İnan, sanatçı Emre Senan, Sevil ve Güler Sabancı ve Bülent Eczacıbaşı, bu isimlerden bazılarıydı. Türkiyeli isimlerin, özellikle Art Basel'in kurucusu Beyeler'e ait koleksiyonu ve Gerhard Richter'in sergisini beğendiği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brad Pitt'in plastik sanatlarla imtihanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz