Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü tarihçi hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 7.7.2014 14:02 Güncelleme Tarihi: 7.7.2014 19:26

"Atatürk" biyografisinin yazarı hayatını kaybetti.

İstanbul'da 1926 yılında doğan Mango, 1940'lı yıllarda İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde basın biriminde çalıştı. 1947 yılında Londra'ya taşınan Mango, İran edebiyatı üzerine doktora yaptı. İyi derecede Türkçe bilen Mango, BBC Türkçe Servisinin ve Güney Avrupa Servisinin başkanlıklarını da yaparak 1986 yılında BBC'den emekli oldu.

Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili yazdığı "Atatürk- Modern Türkiye'nin kurucusu" isimli biyografi kitabıyla da bilinen Mango, Türkiye'ye ömrü boyunca yakın ilgi duydu ve sık sık ziyaret etti. Mango'nun üzerinde 5 yıl çalıştığı ve 1999 yılında yayımlanan Atatürk biyografisi, Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili en kapsamlı biyografilerden biri olarak kabul ediliyor.

Bu arada İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Atatürk biyografilerinin ve Türkiye çalışmalarının duayeni, büyük 'nun dün akşam vefat ettiğini duydum ve çok üzüldüm. Kariyerimin başlarındayken bana inanılmaz nazik davranmıştı. Engin bilgisini ve insanlığını özleyeceğiz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü tarihçi hayatını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz