Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalınan tarih iade edildi

Giriş Tarihi: 9.7.2014

Almanya, II. Dünya Savaşı sırasında ele geçirip ülkesine götürdüğü neolitik döneme ait 10 bin 600 tarihi eseri Yunanistan'a iade etti

II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da Nazi işgal güçleri, 1941'de Yunanistan'ın Tessalya bölgesinde yaptıkları arkeolojik araştırmalar sırasında buldukları binlerce tarihi eseri ülkelerine götürmüştü. Ancak Alman yetkililer, 5 bin ile 8 bin yıllık olduğu belirtilen neolitik döneme ait 10 bin 600 tarihi eseri Yunanistan'a iade etti. Kültürel Miras Müdürlüğü Başkanı Suzana Hulia Kapeloni, ilgili makamların yaptığı sistematik araştırmalar sonucunda, Nazi işgali yıllarında "çalınan" tarihi eserlerin iade edilerek Ulusal Arkeoloji Müzesi'ne yerleştirildiğini söyledi.

AVUSTURYA DA İADE ETTİ

Kapeloni, neolitik döneme ait ve ülkeden yasa dışı yollarla çıkarılan eserlerin Yunanistan'a getirilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti. Kapeloni, şimdiye kadar başta Almanya olmak üzere Avusturya, İsviçre, İtalya, ABD, İngiltere, Avustralya ve Bulgaristan'dan çok sayıda tarihi eserin Yunanistan'a iade edildiğini hatırlattı. Kültür Bakanlığı'nda tarihi eserlerin iadesiyle ilgili düzenlenen etkinliğe Yunanistan Kültür Bakanı Konstantinos Tasulas, Almanya'nın Atina Büyükelçisi Wolfgang Dold ve Alman Pfahlbaumuseum Başkanı Gunter Schoebel ile Yunanistan ve Almanya'dan arkeologlar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalınan tarih iade edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz