Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler onlara, onlar Türkiye'ye âşık

Türkiye'de konserleri büyük ilgi gören Pink Martini'nin kurucularından Laudardale: Ülkenize her gelişimizde yakın arkadaşımıza gidiyormuşuz gibi hissediyoruz...

Bu akşam Buika ile birlikte İstanbul'da vereceği konserin biletleri tükenince yoğun istek üzerine dün ek bir konser daha veren Pink Martini, Türkiye'de inanılmaz bir hayran kitlesine sahip. Latin, Lounge, Avrupa Klasik Müziği ve cazı kapsayan çok geniş bir müzik repertuvarına sahip 'Küçük Orkestra' lakaplı grup elemanları da Türkiye'de konser vermeye doyamıyor. Her konserleri sonrası İstanbul gecelerinin ve birbirinden leziz Türk yemeklerinin tadını çıkardıklarını söyleyen grup üyeleri "Türkiye'ye gelmek yakın arkadaşlabuluşmak gibi diyor. Yeni albümleri 'Get Happy'nin Avrupa taınıtım turnesi kapsamında Türkiye'de olan Pink Martini'nin kurucusu şarkı yazarı ve piyanisti Thomas Lauderdale SABAH'a grubun öyküsünü ve Türkiye'ye gösterdiği özel önemi anlattı. İşte Lauderdale'in anlattıklarından alıntılar:
China Forbes ile birlikte Pink Martini olarak yola ilk çıktığımızda sadece özel gecelerde nostaljik bir duyguyla 30'ların 40'ların büyük orkestra müziklerinin de havasını yakalayarak işlerin bu kadar büyüyebileceğini hiç düşünemezdik. Aslında en başından beri müziğin bizi nasıl birleştirebildiğini özellikle farklı dillerde şarkılarla gösterebileceğimize de inanıyorduk ve bunu başardık da... Yıllar içinde hala aynı global pop duygusunu ve farklı kültürlerin hikayelerini taşımayı da sürdürüyoruz...
Bizi temsil eden Pasion Turca ekibinin aracılığıyla ilk kez 2001 yılında caz festivalinde İstanbul'da sahneye çıkmıştık. O dönemden beri hem konserler albüm satışlarını etkilemiş oldu, hem albümler ilgi gördükçe konserlerimize ilgi büyüdü ve yıllar içinde hem ekipten hem de plak şirketlerinden de biliyorum ki, şarkılarımız seviliyor. Ayrıca konserlerdeki coşkuyla da bunu hissedebiliyoruz. Türkiye'deki konserlerimiz bize harika anılar bırakıyor. Sanırım dinleyici ile çok iyi arkadaş olduk. Hatta Türkiye'deki izleyiciyle buluşmak üzere uçağa atlarken yakın arkadaşlarımızı görmeye gidiyormuşuz gibi hissediyoruz.
Ekipçe uzun süredir eski Türk filmlerinizin şarkılarını tarıyoruz. İlk olarak Amerika'da bir profesörün tavsiyesi üzerine bulduğumuz şarkılar arasında Belkıs Özener'in seslendirdiği tüm eski Türk filmi şarkılarını dinledik ve Belkıs Özener'le tanışma şansımız da oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler onlara, onlar Türkiye'ye âşık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz