Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gökyüzünde tarih dersi

Giriş Tarihi: 20.7.2014 15:56 Güncelleme Tarihi: 22.7.2014 11:53

Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel, Anadolujet’in Ankara – Çanakkale seferini yapan uçağında yolculara Çanakkale’nin tarihiyle ilgili küçük bir tarih dersi verdi. Uğurluel’in mini tarih dersi yolcular tarafından büyük memnuniyetle karşılandı.

Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel, geçen hafta, Anadolujet'in Ankara – Çanakkale seferini yapan uçağında yolculara mini tarih dersi verdi.

Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı etkinlikleriyle ilgili görüşmelere katılmak üzere seyahate çıkan Uğurluel, uçaktaki yolcuların ve Anadolujet'in İcradan Sorumlu Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan'ın da isteğini geri çevirmeyerek kabin memurlarının anons için kullandığı telefonla Çanakkale'nin tarihi hakkında bilgi verdi. Ünlü tarihçinin aktardığı yaşanmış hikâyeler bazı yolcuların gözyaşlarına hâkim olmamasına neden oldu.

"PİLOT OLSAM HAVADA GÖRDÜKLERİMİ ANLATIRIM"

Talha Uğurluel, yaklaşık 1 buçuk yıl önce Konya'dan Bosna-Hersek'e düzenlenen özel bir uçuşta da, benzer bir olay yaşadığını anlattı. "Pilot olsam bulutsuz havalarda gördüklerimi anlatırım." diyen tarihçi, üzerinden geçilen her kentin ilginç bir tarihi geçmişi olduğunu ve bunun yolcularla paylaşılmasının tarih bilincini geliştireceğini söyledi.

YENİ PROJE GELİYOR

Havadan çekilen fotoğrafların önemine vurgu yapan Uğurluel, 'Havadan Bakarak Ecdadı Yakından Tanıma Projesi' adlı bir çalışma planladığını söyledi. Havadan çekilen tarihi mekânların, anlatımlarda daha etkili kullanıldığına dikkat çeken ünlü tarihçi, "Süleymaniye Camii'ne havadan baktığınızda, medreseleri ve kubbeleri de görürsünüz. Böylece caminin gizemi ortaya çıkar, 'Kanuni ve Osmanlı ne kadar büyükmüş' dersiniz." şekline konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökyüzünde tarih dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz