Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Murakami'nin gizli Osmanlı'sı İngiltere'de

Giriş Tarihi: 3.9.2014 15:30

Dünyaca ünlü yazar Haruki Murakami’nin 'Tuhaf Kütüphane' kitabı aralıkta İngiltere’de yayımlanacak. Kitaptaki olaylar Osmanlı’da vergilerin nasıl toplandığını merak eden bir öğrencinin kütüphaneye gitmesiyle başlıyor.

Son kitabı 'Renksiz Tasaki'nin Hac Yolculuğu'nun imza gününde İngiltere'de 18 saat süren kuyruklara neden olan Haruki Murakami, İngilizleri tekrar kitapçılara sürükleyecek. Ünlü yazarın yayımcısı yeni bir kitabın İngilizceye çevrildiğini ve yılbaşında satışta olacağını duyurdu. 2008 yılında Çin'de yayımlanan 'Strange Library' (Tuhaf Kütüphane) 2 Aralık 2014'te İngiltere'de yayımlanacak.

Başta sona macera dolu

Kitap, bir öğrencinin kütüphaneye gitmesiyle gelişen beklenmedik olayları konu alıyor. Okuldan eve dönerken, Osmanlı İmparatorluğu'nda vergilerin nasıl toplandığını merak eden anlatıcı, konuyu araştırabileceği kitap olup olmadığına bakmak için kütüphaneye gider. Yaşlı adam tarafından kütüphanenin altındaki labirentte bulunan özel bir okuma odasına götürülür ve kendini burada çok lezzetli çörekler yapan bir "koyun adam"la ve elleriyle konuşabilen bir kızla birlikte hapsedilmiş olarak bulur. Çocuğun annesi akşam yemeğine vaktinde dönmeyen oğlu için endişelenecektir ve kütüphanedeki yaşlı adam da küçük oğlan çocuklarının beynini yemek konusunda doymak bilmez bir iştaha sahip gibi görünmektedir.

Kartların sırrı çözüldü

Harvill Secker Yayın Yönetmeni Liz Foley, Strange Library'nin özel illüstrasyonlu bir baskısını yayımlayacak olmalarından dolayı çok heyecan duyduklarını ve kitabın yılbaşı için sıra dışı bir hediye olabileceğini söyledi. Kitabın yayımlanacağının duyurulması üzerine, yazarın geçtiğimiz hafta Londra'da yapılan imza günü etkinliklerinde #strangelibrary 2 Aralık 2014 etiketiyle dağıtılan kartların da sırrı çözülmüş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Murakami'nin gizli Osmanlı'sı İngiltere'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz