Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Onların çöplüğüne ayıracak yer yok'

Giriş Tarihi: 11.9.2014

Fransa Cumhurbaşkanı'yla ilişkisini yazan Trierweiler'in kitabı satış rekorları kırsa da kitapçılar tepkili: "Satışlarımız durdu. İnsanlar bu kitaptan başka bir şey istemez oldu"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ayrıldığı gazeteci sevgilisi Valerie Trierweiler'in ilişkisini anlattığı olay yaratan kitabının yankıları sürüyor. Yayımlandığı ilk 4 günde 170 bin adet satan, 270 bin adet daha sipariş verilen kitaba, bazı kitapçılar tepkili. Contretemps Kitabevi'nin sahibi Xavier de Marchis, Trierweiler'in "Merci Pour Ce Moment" (O An İçin Teşekkürler) adlı kitabını satmayı reddedenler arasında. Hatta Marchis, Fransa gündemini alt üst eden kitabı okumadığını bile söylüyor. "Marchis, kitabın 200 bin nüshayla raflarda yerini almasını ahlak dışı olarak nitelendiriyor.

DÜKKÂNLARA BİLDİRİ ASTILAR

Marchis, meslektaşlarıyla birlikte dükkânlarının kapısına kitabı satmadıklarına dair bir bildiri asmaya karar vermiş. Bildiride de müşterilere hitaben "Biz kitabevleriyiz. 11 bin kitabımız var. Trierweiler ve Hollande'ın çöplüğüne ayıracak yerimiz yok" mesajı paylaşılıyor. Paylaşılan mesajlar arasında "Üzgünüz Valerie Trierweiler'in kitabı yok. Ama Balzac, Dumas, Maupassant ve diğer yazarların kitabı mevcuttur" ifadeleri de yer alıyor. Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy hakkındaki kitabı sattığını söyleyen Marchis, "Bu kitapta özel olma durumu yoktu. Ancak Trierweiler'in kitabı satışları durdurdu. İnsanlar bu kitaptan başka şey istemez oldu" dedi.

MADAGASKARLI KADINLARI ANLATACAK
Valerıe Trierweiler'in olay yaratan kitabını çıkarmasından sonra neden Madagaskar'a gittiği ortaya çıktı. Trierweiler'in Paris Match dergisinde görev yapan bir fotoğrafçıyla çıktığı seyahat, Madagaskarlı kadınların durumuna yönelik hazırlayacağı bir röportaj haber için olduğu kaydedildi.

'YAZILANLAR UTANÇ VERİCİ BİR YALAN'
Kitapta "Fakirleri sevmez. Onlardan 'dişsizler' diye bahseder" denilen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, iddialara yanıt verdi. Hollande, "Fakirlere ve çaresizlere yapılan bu saldırıyı tüm hayatıma indirilmiş bir darbe gibi hissettim. Yazılanlar utanç verici bir yalan" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Onların çöplüğüne ayıracak yer yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz