Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bipolar bozukluk mazeret değil'

Giriş Tarihi: 22.9.2014

Sahneye çıkmayınca tiyatroyu zarara uğrattığı için mahkemeye verilen Nurseli İdiz, kendini "bipolar bozukluk" ile savunmuştu. Ancak bilirkişi raporu "Bu durum sahneye çıkmaya engel değil" dedi

Tiyatrocu Can Gürzap'ın Nurseli İdiz'e açtığı 120 bin liralık tazminat davasında bilirkişinin raporu mahkemeye ulaştı. Bilirkişi, İdiz'in turneye katılmayıp Gürzap'ı ticari itibar kaybına uğrattığını belirtti. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne üç yıl önce açılan davanın dilekçesinde Can Gürzap, oyuncu Nurseli İdiz'in birlikte rol aldıkları "Evliliğe Gelince" adlı oyunun Elazığ'daki turnesine gelmeyip tiyatroyu zarara uğrattığını iddia etmişti. İdiz'in sözleşmeyi haksız yere ihlal ettiğini öne süren Gürzap, oyuncunun oyuna çıkması için bir türlü ikna edilemediğini, turneye katılmayınca oyunun bir daha oynanmamak üzere bitirildiğini belirtmişti. İdiz'in alkollü olduğu ve bu yüzden turneye katılmadığı gündeme gelmişti. Ancak Nurseli İdiz ve kızı Canan Elif İdiz alkol iddialarını reddetmişti. Nurseli İdiz, alkolden değil "bipolar bozukluk" yüzünden turneye katılamadığını anlatmıştı. Mahkeme, geçen yıl dosyayı bilirkişiye göndererek davalı Nurseli İdiz'in alkol kullandığı iddiaları ile bipolar bozukluğun oyunun icrasına engel olup olmadığının araştırılmasını istedi. Oyuncu Osman Wöber, fikri hukuk uzmanı Savaş Bozbel ve psikiyatr Armağan Samancı'dan oluşan bilirkişi heyeti, iki hafta önce raporunu mahkemeye sundu. Raporda, haklı olduğu belirlenen davacı Can Gürzap'ın ticari itibar kaybına uğradığı ve Nurseli İdiz'den cezai şart parası talep edebileceği kaydedildi.

'ALKOL GÜÇLEŞTİRDİ'
Psiyatr Doç. Dr. Armağan Samancı ise raporda, İdiz'e eski ismiyle "manik depressif bozukluk" olan "bipolar bozukluğu" teşhisi konulduğunu, ancak bunun oyun ekibine katılmasına engel teşkil etmeyeceğini belirtti. Sanatçının oyunu sahneye koymayı deneyebileceğini vurgulayan Samancı, ancak İdiz'in bunun üzerine alkol kullandığı için sahneye çıkmasının güçleştiğini rapor etti. Nurseli İdiz daha önce yaptığı açıklamada, "Bana duygu durum bozukluğu teşhisi konuldu. Turneden önceki gece de ben hastalıktan dolayı atak geçiriyordum. Ama alkol aldığımı sandılar" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bipolar bozukluk mazeret değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz