Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuduğum büyüdüğüm masallar çıktı

Giriş Tarihi: 24.9.2014 15:55

Masallar hiç büyümez ve bizi büyütürler. Onlar uyku ve rüya ülkesine ulaşma yolunda küçük yolculuklardır. Ve her annenin babanın çocuklarına anlattığı hiç yazılmamış bir masal kitabı vardır.

İşte bugünden birkaç sene önce, bu masal kitabıyla büyüyen mutlu çocuklardan birisi olan Fecir Alptekin'e babası "Yaşlanıyorum ve sana pek bir mal mülk bırakamayacağıma üzülüyorum," dedi. Fecir'in hiç düşünmeden ağzımdan çıkan yanıt şu oldu: "12 yaşıma kadar her gece masallarla uyumuş olmak kadar büyük bir zenginlik düşünemiyorum"…

Uyuduğum Büyüdüğüm Masallar işte bu baba-kızın olağanüstü masal diyarlarından kopup gelen ortak bir miras ve hazine. Baba Orhan Alptekin, işi daha da ileri götürerek bu mirası somutlaştırarak, üstelik onları resimlendirerek bu masal yolculuğunun kitabını hazırladı. Babası anlattı, Fecir dinledi, uyudu, büyüdü ve böylelikle bir baba-kızın hayatlarındaki mutluluk arayışı çok önemli bir anlam kazandı. Bu anlam bütün baba-kızlara, anne-baba ve çocuklara adandı aslında. Hayatımızın gerçek servetinin çocuklarımızla yaşamak yaşamak ve yaşamak olduğunun kanıtı olarak.İçinde tam 46 masalın bulunduğu Uyuduğum Büyüdüğüm Masallar 'da hepimize çok tanıdık gelebilecek, bizden sevimli karakterler de var: Dümtek Osman, Apti, Şen Oğlan gibi... Ayrıca Görünmeyen Kız, kitabın en çağdaş karakteri. Bunların yanı sıra Uyuduğum Büyüdüğüm Masallar 'da, onu dünya masal edebiyatına bağlayan ve yakınlaştıran fabllara, klasik dünya masal yazarlarıyla aynı düzeyde örnekler de bulmak mümkün.

Kitabı Fecir Alptekin'in bütün anne-babalara ışıltılar saçan sözleriyle açalım hemen:

"Çocuklarınıza masallar anlatın lütfen… Hatta okumayın bile: gerçekten anlatın… Uydurun, saçmalayın, sonunu getiremeyin ama yine de anlatın… Ve size bakan, o kocaman açılmış gözlerdeki hayranlığı, şaşkınlığı ve böbürlenmeyi görün. Masal anlatan bir annenin/ babanın çocuğu olmanın gururu ve böbürlenmesi… Bir ömür geçmeyecek, bitmeyecek o hazine!"


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuduğum büyüdüğüm masallar çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz