Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaştan kaçan çocuklar için sinema

Giriş Tarihi: 20.10.2014 16:47 Güncelleme Tarihi: 20.10.2014 16:51
Savaştan kaçan çocuklar için sinema

Ülkelerinde çatışmalardan kaçarak aileleriyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürt çocuklar için sinema kuruldu.

Suriye'nin Halep kentine bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçarak, çadır kentlerde yaşamlarını sürdüren Suriyeli Kürt ailelerin çocukları için Şanlıurfa Valiliği ile Şanlıurfa Kültür, Eğitim, Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) işbirliğinde kurulan sinemada, çeşitli film gösterimleri yapılıyor.

Çocuklara psikolojik destek amacıyla geçici barınma merkezi olarak kullanılan eski Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndaki (YİBO) bir salona kurulan sinema sistemi sayesinde, çocuklar sabah saat 09.00 ile 16.00 arasında çizgi film ve Kürtçe filmler izleyerek, hem vakit geçiriyorlar hem de ülkelerinde yaşanan savaşı unutmaya çalışıyorlar.

Çocukların çoğunluğu daha önce film izlememiş ŞURKAV görevlisi Yaşar Dağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, normal zamanda köy köy gezerek çocuklara filmler izlettirdiklerini söyledi. Kobani'deki çatışmaların ardından bunu Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklara yönelik gerçekleştirmeye başladıklarını anlatan Dağ, bu kapsamda Suriyeli Kürt ailelerin barındığı YİBO'da sinema sistemi kurduklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaştan kaçan çocuklar için sinema
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz