Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 yıl tek bir sansüre uğramış mı?

Giriş Tarihi: 19.11.2014 19:15 Güncelleme Tarihi: 19.11.2014 19:28
Genco Erkal 12 yıl tek bir sansüre uğramış mı?

Bir gazeteye “Para için lar sansüre ses çıkarmıyorlar” diyen ’a Muammer Karaca tiyatrosunun eski müdürü sert cevap verdi: “12 sene Belediye salonunda oyun oynadın, Kültür Bakanlığı’ndan teşvik aldın. Tek bir sansüre uğradın mı?”

Bir gazeteye "Para için lar sansüre ses çıkarmıyorlar" diyen 'a İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Muammer Karaca Tiyatrosu'nun eski müdürü sert cevap verdi: Sabah.com.tr'ye konuşan Ahmet Yenilmez'in açıklamalarından bazı başlıklar:

GENCO ERKAL HANGİ SANSÜRE UĞRADIĞINI AÇIKLASIN


Genco Erkal'ın 12 yıl sahne aldığı Muhammer Karaca Tiyatrosu'nun ben de müdürlük görevini yürütüyordum. Bu 12 yılın ilk iki yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'ydı. Tek bir sansüre uğramış mı? Hiçbir oyununa karışılmış mı? Ayıptır bu nankörlüktür. Aksine hiçbir oyuna tanımadığımız pozitif ayrımcılığı Genco Erkal'a tanıdık. Kendisine Gişe ve ofis tahsis ettik.

KÜLTÜR BAKANLIĞI'NDAN YILLARCA DESTEK ALDILAR


Genco Erkal 12 yıllık AK Parti iktidarında Kültür Bakanlığı'nın tiyatrolara yapılan yardımlara baksın. Necip Fazıl'ın para oyununa 18 bin lira verilirken Nazım Hikmet'in Keremce oyununa 75 bin lira verildi. Mehmet Akif oyununa 25 bin lira verilirken Marks oyununa 65 bin lira verildi. Bu yardımlardan en önemli paylardan birini de Genco Erkal'ın oyunları aldı. Anadolu'yu adım adım dolaşan oyunlar tek bir yardım alamazken en büyük yardımları bugün iktidarı sansürcü ilan eden tiyatro oyuncuları aldı. Yenilmez Sanat Merkezi olarak 81 vilayette oyun sergiledik. Hakkari'de 300 kişilik salonda 500 kişiye oyun sergiledik. Bir yıl yardım alamadılar diye böyle konuşmaları en hafif ifadeyle nankörlüktür, ayıptır.

SOL TİYATRO KENDİSİNDEN BAŞKASINA YAŞAM HAKKI TANIMIYOR


Bu ülkede sol ve sosyalist düşüncenin tiyatroya elbette katkısı olmuştur. Ama kendilerinden başka hiçbir dünya görüşüne ve bakış açısına hayat hakkı tanımamaktadır. Genco Erkal "benim başörtülü izleyicilerim var" demiş. O ilgi başörtülü izleyicinin hoşgörüsü Genco Erkal'ın değil. Bu ülke, Cumhurbaşkanı'nın başörtülü kızlarının tiyatro oyunlarında nasıl hakarete uğradığına da şahit oldu.

KAPICI OLURSAN SORUN YOK SANATÇI OLURSAN DIŞLANIYORSUN

Anadolu'dan geldiysen kapıcı olmanda, temizlikçi olmanda bir sorun yok. Köyünüzde kalsaydınız çiftçilik yapsaydınız değer de verilirsiniz. Ama siyasetçi, sanatçı, işadamı veya tiyatrocu olursanız bakış açısı hemen değişiyor. Bunun en bariz örneği Ulvi Alacakaptan'dır. İnanç dünyasında farklı bir tercihe gidince uğramadığı iftira kalmadı.

GENCO ERKAL, MÜJDAT GEZEN, RUTKAY AZİZ'DEN BAŞKA KİMSE YOK MU?


Maalesef kendi satatükolarını korumak için günü birlik oportünist söylemlerle günü kurtarmaya çalışan bir çevre var. Bu ülkede tiyatro Genco Erkal, Müjdat Gezen ve Rutkay Aziz'den mi ibarettir? Sesleri fazla çıktığı, çok fazla yerde konuşma imkanları olduğu için başka tiyatrocu yok zannedersiniz. Mevcut yapıyı korumamak için tiyatronun hiçbir sorununu konuşturmamak gibi bir tutum içerisindeler.

CUMHURBAŞKANIMIZ SANAT KURULTAYI TOPLAMALI


Tiyatronun çok ciddi sorunları var. Bir avuç seçkinci zümre yüzünden tiyatronun sorunlarını konuşamıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir şey rica ediyorum. Çok acil bir şekilde sanatın bütün sorunlarının ortaya konulacağı bir kurultay toplanmalı. Sanat, bir avuç seçkinci zümrenin tekelinde bırakılmamalı. Eğer bugünden önlemi alınmazsa 5-10 yıl sonra sanatın şu anki nüveleri de elemizden uçup gidecek.

Sabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genco Erkal 12 yıl tek bir sansüre uğramış mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz