Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerikalılar, Anadolu ezgileriyle dans etti

Giriş Tarihi: 20.11.2014 09:41
Amerikalılar, Anadolu ezgileriyle dans etti

19. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında "Anadolu'nun Renkleri" adlı dans atölyesi düzenlendi. Atölyede Amerikalı dans severler, kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık kültürel birikiminden alan değişik yörelerden dansları canlı müzik eşliğinde öğrendi.

ABD'nin Boston kentinde düzenlenen "Anadolu'nun Renkleri" adlı dans atölyesinde Amerikalı dans severler, kaynağını Anadolu'nun binlerce yıllık kültürel birikiminden alan değişik yörelerden dansları canlı müzik eşliğinde öğrendi.

19. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yer alan, deneyimli dans eğitmeni Ahmet Lüleci'nin yönettiği halk dansları atölyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gördü.

Uluslararası başarılara imza atmış bir koreograf, dansçı ve dans eğitmeni olan Ahmet Lüleci, Anadolu kültürüne ilişkin araştırmalar da yapıyor. Boston'daki Collage Dans Topluluğu'nun kurucusu ve sanat direktörü de olan Lüleci, halk dansları ve müziğini daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturmak için 1973 yılında başladığı dünya çapındaki çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor.

Her yıl ABD'de, Cape Cod'da düzenlenen Dünya Müzik ve Dans Kampı'nın da kurucuları arasında olan ve kampın eşbaşkanlığını yürüten Ahmet Lüleci ve birlikte çalıştığı dans grupları Türkiye, Fransa, Danimarka, Hollanda, ABD, Kanada, Brezilya, Japonya, Tayvan, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede 60'dan fazla televizyon programında yer aldı.

Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, 1996'dan bu yana her yıl "Anadolu'nun Renkleri" temalı zengin programıyla sergiler, sunuşlar, atölyeler, konserler, film yarışması, Türk yemeklerinin tanıtımı gibi çok geniş yelpazede etkinlikler içeriyor.

Festivalin ana sponsorluğunu Turkish Cultural Foundation (TCF), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tanıtma Fonu ve Türk Hava Yolları yapıyor.

Boston Türk Festivali'ne ilişkin daha fazla bilgiye, "http://www.BostonTurkishFestival.org" adresli festival web sitesinden ulaşılabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikalılar, Anadolu ezgileriyle dans etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz