Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lübnan'ın ünlü kuşu sustu

Giriş Tarihi: 27.11.2014
Lübnan'ın ünlü kuşu sustu

Kuş ötümüne benzeyen güzel sesi nedeniyle "Şahruha" lakabıyla anılan; 85 filmde rol alan ve sadece Arap coğrafyasında değil tüm dünyada tanınan Lübnanlı şarkıcı Sabah, 87 yaşında hayata veda etti

Arap dünyasının en meşhur şarkıcı ve oyuncularından biri olan Lübnanlı diva Sabah, dün erken saatlerde Beyrut'taki evinde hayatını kaybetti. 87 yaşındaki sanatçı, Arap sanat dünyasının altın çağının son temsilcilerinden biriydi. 85 filmde, 25 tiyatro oyununda, 4 radyo müzikalinde yer alan Sabah; Suriye, Mısır ve Lübnan başta olmak üzere tüm dünyada tanınıyordu. Paris'teki Olympia, New York'taki Carnegie Hall, Londra'daki Piccadilly ve Avustralya'daki Sidney Opera Binası'nda konser verecek kadar başarılı bir kariyere sahip olan Sabah, neşeli tavırları ve içten kahkahasıyla hayranlarının kalbinde yer etmişti. Divanın ölüm haberi sosyal medyada da hüzünle karşılandı. En Nahar gazetesi "Hoşça kal Şahrura, hoşça kal Lübnan'ın şansı" mesajını yayımlarken, Lübnanlı milletvekili Velid Canbolat "Efsanevi şarkıcı Sabah hayatını kaybetti. Onun gidişiyle, Lübnan'ın koca bir geçmişi de yitmiş oldu. Benim neslim onun gibilerinin bir daha gelmeyeceğini çok iyi bilir" tweetini attı. Lübnan'ın Bdadun adlı küçük bir köyünde dünyaya gelen Sabah'ın; Mısır, Ürdün, Lübnan ile ABD vatandaşlığı bulunuyordu ve ilerleyen yaşına rağmen televizyon programları yapmaya devam ediyordu. Yaşayan efsane olarak nitelendirilen Sabah'ın hayat hikâyesi 2011'de bir televizyon dizisine de konu olmuştu.

Dokuz evlilik yaptı
Asıl ismi Canet Fegali olan sanatçı, sahne hayatına 1940'lı yıllarda başladı. Oynadığı bir filmin ardından Sabah sahne ismini aldı ve halkın sevgisini kazanarak şöhret basamaklarını hızla tırmandı. Zamanla Sabuha ve Şahrura (güzel ve ince sesli bir kuş türü) lakaplarıyla da anılan sanatçı 9 kez evlendi. Lübnanlı sanatçı Fadi Lubnan'la yaptığı son evliliği 17 gün sürmüştü. Sabah, kendisinden çok genç adamlarla yaptığı evlilikleri, estetik ameliyatları, gösterişli kıyafetleri ve temsil ettiği dönemin tavırlarını taşıması dolasıyla ömrünün sonuna kadar popülerliğini koruyan bir figürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lübnan'ın ünlü kuşu sustu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz