Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hz. Musa'nın filmine "ırkçı" suçlaması

Giriş Tarihi: 1.12.2014 15:18
Hz. Musa'nın filmine ırkçı suçlaması

İngiliz yönetmen Ridley Scott'ın yönetmenliğini yaptığı 'Exodus: Gods and Kings’ filminin ABD’deki ilk gösterimi büyük bir tartışma başlattı

Ünlü İngiliz yönetmen Ridley Scott'ın yönetmenliğini yaptığı Hollywood yapımı 'Exodus: Gods and Kings – Exodus: Tanrılar ve Krallar' filminin ABD'deki ilk gösterimi büyük bir tartışmayı beraberinde getirdi.

Tevrat'ın bazı bölümlerinden esinlenerek yazılan hikaye, Hz. Musa'nın doğumu ve Mısır kraliyet ailesi tarafından evlat edilişiyle başlayarak ölümüne dek geçen sürece odaklanıyor. Ancak film gösterime girmeden aylar önce de konuşulmaya başlanmıştı. Sebebiyse yönetmen Ridley Scott'un Christian Bale, Sigourney Weaver ve Aaron Paul gibi beyaz oyuncuları Mısırlı rolleri için seçerken, köle ve alt sınıf mensubu rollerde oynayacakları siyahilerden seçmesi.

Film, izleyenler tarafından Hollywood hegemonyasının ırkçı ve aşağılayıcı bir ürünü olarak nitelendirildi.

Sosyal medyada yoğun bir biçimde eleştiri alan filme medya devi Rupert Murdock ise destek vererek "Ne zamandan beridir Mısırlılar beyaz değil?' şeklinde bir Tweet attı. Murdoch'ın Tweet'i tartışmayı alevlendirince, Murdoch ikinci hatta üçüncü bir açıklamayla durumu "düzeltmeye" çalıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hz. Musa'nın filmine "ırkçı" suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz