Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in manolyasına koruma

Giriş Tarihi: 4.12.2014 17:17
Zeki Müren'in manolyasına koruma

Müren'in ''Benim Güzel Manolyam'' şarkısına konu olan ve 2008'de "anıt ağaç" olarak tescillenen Kadıköy'deki manolya ağacının yanındaki otoparkın bir kısmı "ağacın yaşamsal faaliyetlerini engellediği" gerekçesiyle yıkıldı.

'in ''Benim Güzel Manolyam" şarkısına konu olan Kadıköy Caddebostan'daki manolya ağacı, yanındaki otoparkın bir kısmı yıkılarak, koruma altına alındı.

Kadıköy Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce, 2005'teki başvuruyla şarkının öyküsünün anlatılması üzerine, araştırma yapıldı.

Anıtlar Kurulu'nun 3 yıllık araştırması sonucunda 1940'lı yılların başında dikilen manolya ağacı, Ekim 2008'de "anıt ağaç" olarak tescillendi.

İlk kez 1955'te verilen Altın Plak ödülünü ''Benim Güzel Manolyam'' şarkısıyla kazanan Müren'in şarkısına konu olan Caddebostan'daki manolya ağacı için "yaşamsal faaliyetlerini engellediği" gerekçesiyle yanındaki otoparkın bir kısmı yıkıldı.

Kadıköy Belediyesi tarafından manolya ağacının önüne tescil tabelası da konuldu.

Bu arada, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi'nin işbirliğiyle hazırlanan "Mora Bayılırdım" başlıklı Zeki Müren Desenleri Sergisi, 19 Aralık'a kadar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) Sanat Galerisi'nde görülebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki Müren'in manolyasına koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz