Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türklerin ‘Korkunç Yılları’

Giriş Tarihi: 10.12.2014 15:05
Türklerin ‘Korkunç Yılları’

Başrollerini Murat Yıldırım, Selma Ergeç’in paylaştığı 2. Dünya Savaşı'nda Türk Cumhuriyetleri’nde yaşayan Türklerin sıkıntılarını anlatan ‘Kırımlı’ filmi vizyona giriyor.

Kırım Türkleri ve Tatar kültürünü romanlarında işleyen Cengiz Dağcı'nın ilk romanı "Korkunç Yıllar"dan uyarlanan "Kırımlı" filminin galası yapıldı. Özdilek Alışveriş Merkezi'ndeki galaya Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Hakan Ergün ile çok sayıda davetli katıldı. Filmin yönetmeni Burak Cem Arlıel gazetecilere yaptığı açıklamada, hissedilir, gerçekten yaşayan bir dünya yaratmak ve izleyenleri yörüngesine çekecek bir hikâyeyi perdeye taşımak istediğini kaydederek, "Kırımlı sadece ve naif anlatım dili bu anlamda, karakterlerin nefes alan gerçek birer birey olmasını sağladı. Görsel açıdan kullandığım renkli ve zengin öğelerle birleşen anlatım dili bu sayede aksiyonu ve draması kuvvetli bir film ortaya çıkardı" diye konuştu.

Dönem filmlerine devam edilecek

Filmde "Sadık Turan" karakterini canlandıran Murat Yıldırım da filmin 2. Dünya Savaşı'nda Türk cumhuriyetlerinde yaşayan Türklerin çektiği sıkıntıları aktardığını söyledi. Filmin yönetmeniyle oyuncuların iyi bir iş çıkardığını belirten Yıldırım, "Böyle bir film yaptığımız için çok mutluyum" dedi. Gazetecilerin birden fazla iddialı filmin aynı anda vizyona girmesinin gişeyi nasıl etkileyeceğini sorması üzerine başarılı oyuncu, "Dönem filmi çekiliyor, çekilmeye de devam edilecek. Biz bunun ilki değiliz, en iyisi de değil. Şu anda biz görevimizi yaptık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türklerin ‘Korkunç Yılları’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz