Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve Nobel Ödülleri'ni aldılar

Giriş Tarihi: 11.12.2014 10:02
Malala Yusufzay ve Kailash Satyarthi Nobel Ödülleri'ni aldılar

Pakistanlı aktivist ve Hindistan'da çocuk hakları çalışmalarıyla tanınan Nobel Barış Ödülü'nü Oslo'da aldı. Nobel komitesi iki ismi 'barışın şampiyonları' olarak niteliyor. Seremoniye komitenin yanı sıra Norveç Kralı V. Harald da katıldı.

ve çocuk hakları için verdikleri mücadeleler dolayısıyla ödüle layık görüldü. Malala Yusufzay 1997 doğumlu. Bu nedenle Nobel Barış Ödülü'nü en genç sahibi.

Törende konuşan en genç Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistanlı çocuk hakları aktivisti Malala Yusufzay (17), birçok ülkede insanların hala öldürüldüğüne dikkat çekti ve dünyaya şu sorularla seslendi: "Kur'an, -bir insanı öldüren, bütün insanlığı öldürmüş gibidir- diyor. Neden birilerine silah vermek kitap vermekten daha kolay? Niçin tank yapmak okul inşa etmekten daha kolay?"

Nobel Barış Ödülü Komitesi Başkanı Thorbjørn Jagland, Oslo Belediye Sarayı'ndaki törende, Yusufzay ve Hintli Aktivist Kailash Satyarthi'ye (60) ödülü takdim etti. Nobel Komitesi; Malala ve Satyarthi'nin çocukların eğitim hakkı için verdikleri mücadeleden dolayı ödüle layık görüldüğünü açıkladı. Törende söz alan Malala ve Satyarthi ise ayakta alkışlandı.

KUR'AN MESAJI: BİR İNSANI ÖLDÜREN BÜTÜN İNSANLIĞI ÖLDÜRMÜŞ GİBİDİR

Törendeki konuşmasına besmele ile başlayan Malala: "Babama kanatlarımı kırpmayarak uçmama izin verdiği için teşekkür ediyorum. Bu ödülü alan ilk Pakistanlı ve en genç kişi olduğum için çok gururluyum. Ben bayanlara eşit davranılmasını istiyorum. Biz İslam'ın ismini kullanarak insanları öldürenlere sesleniyoruz; 'Bilmiyor musunuz; Kur'an-ı Kerim'de Allah, 'Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir.' diyor? Bilmiyor musunuz; Kur'an-ı Kerim Hz Muhammed'e verdiği ilk emrin 'oku' olduğunu?" ifadelerini kullandı.

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Malala, Irak, Suriye ve Gazze'de hala insanların öldürüldüğünü, buralarda insanların mülteci olarak yaşamak zorunda bırakıldıklarını söyledi. Ödülü sadece kendisi için almadığına dikkat çeken Malala, "Bu ödül sadece benim için değil, eğitim bekleyen unutulmuş çocuklar için, huzur isteyen korkutulmuş çocuklar için, değişim isteyen sessiz çocuklar için.'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malala Yusufzay ve Kailash Satyarthi Nobel Ödülleri'ni aldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz