Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebru ile hat buluştu

Giriş Tarihi: 5.1.2015
Ebru ile hat buluştu

Hat ustaları Emin Barın ve Savaş Çevik'in çalışmalarını ebru ile yorumlayan Kamuran İşcan ve Füsun Onamay'ın eserleri, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde izlenebilir

Yüzyıllardır süregelen ve Osmanlı döneminde süsleme ve dekoratif amaçlı olarak kitaplarda, çeşitli kutu ve benzeri el eşyalarında kullanılan ebru sanatı, hat sanatı ile birleşti. Ebru sanatı ustaları Kamuran İşcan ve Füsun Onamay, çağımızın değerli hat ustaları Emin Barın ve Savaş Çevik'in hat eserlerini ebru sanatı ile yorumladı. Ebru sanatını hat eserlerinin etrafında tezhip yerine geçen bir süsleme unsuru olarak kullanan İşcan ve Onamay'ın ortaya çıkardığı 100 eser, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde sergilenmeye başladı. Ebru sanatını hat sanatı ile buluşturan serginin açılışı önceki gün TBMM Milli Saraylar Müze Müdürü Doktor Kemal Kahraman, sergiye destek veren Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Hüseyin Avni İşcan ve sanatseverlerin katılımıyla yapıldı. Sanatseverlerin ilgisini çeken sergi 8 Ocak perşembe gününe kadar devam edecek.

BİR YILLIK ÇALIŞMA

Serginin asıl temasının hat sanatının ebruya uygulanması olduğunu belirten Kamuran İşçan ve Füsun Onamay, eserleri hatasız olarak yapabilmek için bir yıl boyunca büyük gayret gösterdiklerini söyledi. Hat eserlerinin en iyi yazılarını seçtiklerini belirten İşcan, "Burada hat ve projeli eserler var. Anadolu'nun başkentlerini konu olarak çalıştığımız eserler de var. Emin Barın ve Savaş Çevik'in eserlerini hatasız olarak, onay alarak eserleri ebruya uygulayarak sanatseverlere sunduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebru ile hat buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz