Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Srebrenitsa'nın sesini dünyaya duyuracak

Giriş Tarihi: 6.1.2015 17:10
Srebrenitsa'nın sesini dünyaya duyuracak

Ünlü orkestra şefi Emir Nuhanoviç, 1995 yılında yaşanan Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yılını bestelediği oratoryo ile anacak. 250 sanatının yer aldğı eser, 5 farklı kıtada sahnelenecek.

Bosna Hersekli ünlü orkestra şefi ve besteci Emir Nuhanoviç, 1995 yılında meydana gelen ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin katledildiği Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yıldönümüne özel bestelediği "Srebrenitsa Lamentoso" isimli oratoryo, başta Bosna Hersek ve Türkiye olmak üzere, beş farklı kıtada ve çok sayıda ülkede sahnelenecek. İki yıldır hazırlanan oratoryoda 250 sanatçı yer alırken, hazırlanan oratoryonun mesajı "Srebrenitsa'da yaşanan soykırımın bir daha tekrarlanmaması" olacak. Nuhanoviç, her gün farklı ülkelerde yaşanan savaş, çatışma ya da terör saldırıları hakkında haberler aldıklarını kaydederek, yaptıkları bu projeyle tüm dünyaya barış mesajı vermek istediklerini ifade etti. Srebrenitsa'da yaşananların resmi olarak "soykırım" kabul edildiğini vurgulayan Nuhanoviç, "Dünyada resmen tanınmış son soykırım Srebrenitsa Soykırımı. Dolayısıyla, biz de bu soykırımın yaşandığı ülkenin vatandaşları olarak tüm dünyaya bir barış mesajı göndermek istiyoruz" dedi.

MASTER CLASS DERSLERİ VERECEK

"Srebrenitsa Lamentoso" isimli oratoryoda klasik müzik orkestrası, yetişkin ve çocuklardan oluşan 120 kişilik koro, dünyanın ünlü soprano ve tenor vokalistleri ile bale sanatçılarının dans gösterileri yer alıyor. Oratoryo dışındaki planları hakkında konuşan Nuhanoviç, Srebrenitsa'da bir müzik okulu açmak istedini söyledi. Bu projenin kendisi için büyük anlam taşıdığını ifade eden Nuhavoviç, "Temmuz ayında dünyadaki tüm öğrenciler için 'master class' dersleri düzenlemeyi planlıyoruz. Öğrenciler Srebrenitsa'da 10 gün geçirecek, ardından konserler verecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Srebrenitsa'nın sesini dünyaya duyuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz