Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşkın sesi ebediyen sustu

Giriş Tarihi: 8.1.2015
Aşkın sesi ebediyen sustu

69 yaşında kaybettiğimiz TRT sanatçısı Ayla Gürses, 17 yaşından beri tanıdığı eşi ünlü besteci Yıldırım Gürses hayatını kaybedince, bir daha hiç şarkı söylememişti

Merhum ses sanatçısı ve bestekâr Yıldırım Gürses'in eşi, TRT sanatçısı Ayla Gürses (69) son yolculuğuna uğurlandı. Ayla Gürses'in cenazesi, İstanbul'da dün çok sevdiği eşi Yıldırım Gürses'in mezarının yanında toprağa verildi. Oğulları Yıldırım Beyazıt Gürses "Onlar hep birlikte şarkı söylerdi. Artık kavuştular. Orada yeniden birlikte şarkı söylerler" dedi. Daha 17 yaşındaydı Ayla. Ailesinden habersiz TRT sınavına girdi. Sınavda birinci oldu. Tam sınavdan çıkarken karşısında birini gördü. Üzerinde yakası kalkık bir pardösü vardı. Yanındaki arkadaşına "Kim bu" diye sordu. Arkadaşı "Yıldırım mı, Yıldıray mı; o isimde biri" dedi. Onu bir süre önce rüyasında gördüğünü anlatan Ayla, onunla evleneceğini söyledi. O kişi, Türkiye'nin en büyük tenorlarından biri olan Yıldırım Gürses'ti. Az sonra Yıldırım Gürses yanlarına geldi. Sınavda başarılı olan herkesin elini sıktı. Ayla'ya ise şöyle bir bakıp geçti. Ayla, bu duruma çok bozuldu. Hemen dışarıya çıktı. Tam gidiyorduk ki arkadan bir ses duydu: "Lütfen durur musunuz?" Ayla, hemen arkasına döndü ve sordu: "Neden duracakmışım?" Aldığı cevap, hayatında duyduğu en güzel cümleydi: "Ben sizi çok beğendim ve sizinle evlenmek istiyorum." Evlendiler. Aşk dolu bir ömrü birlikte şarkı söyleyerek yaşadılar. Bir oğulları oldu. Birlikte birçok besteye imza attılar. Ayla Gürses, bir röportajında o günler için "Yıldırım çoğu bestesini benimle yapmıştır. Akşam ben uyurken duyardım çalıştığını. Sonra bana dinletmek istediğinde, 'Ben ezberledim bile' derdim. Beste o kadar güzel ve akılda kalıcı olurdu ki bir daha düzeltmesine gerek kalmazdı" dedi. Bu güzel günler, Yıldırım Gürses'in 2000'de 62 yaşındayken ölmesiyle bitti. Kendisinden geriye 400'den fazla eser ve unutulmaz hatıralar bıraktı büyük tenor. O ölünce, çok sevdiği eşi Ayla Gürses yarım kaldı. Aşkın sesi sustu; yıllarca tek şarkı bile söyleyemedi. Çünkü onlar hem hayat hem müzik arkadaşıydı. Her ölüm yıl dönümünde aradılar Ayla Gürses'i. O da sadece Yıldırım Gürses'le alakalı gurur duyduğu anıları anlattı. Şarkı isteklerini geri çevirdi. Ve önceki gün, yarısı açık kalan perde tamamen kapandı: Ayla Gürses, Ulus'taki evinde nefes darlığına bağlı olarak aniden öldü. Aşkın sesi ebediyen sustu. Ama onlar kavuştular. Ayla Gürses'in cenazesi dün Zincirlikuyu Camisi'ndeki cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda çok sevdiği eşi Yıldırım Gürses'in mezarının yanında toprağa verildi.

HEM HAYAT HEM MÜZİK ARKADAŞI
Yıldırım Beyazıt Gürses: "Annem ve babam hep birlikte şarkı söylerdi. Artık kavuştular. Orada yeniden birlikte şarkı söylerler. Babam Türk Sanat Müziği'ni birincilik ödülleriyle icra etti. O bir tenordu. Bestelerini notaya geçme kabiliyeti büyüktü. Bestelerini hep anneme danışarak yapardı. Konserlerinde annem hep babama eşlik etmiştir. Neşe-i Muhabbet Müzikali organizasyonunda hep yan yanaydılar. Onlar hem hayat hem müzik arkadaşıydılar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşkın sesi ebediyen sustu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz