Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Döve döve elbise yapıyorlar

Giriş Tarihi: 17.1.2015 16:31
Döve döve elbise yapıyorlar

Senegal’in yerel kıyafeti Bubu imalatı ilginç ve zor bir süreçle başlıyor. Bubu yapımı için hazırlanan özel kumaşlar, boya ve baskı işlemlerinden sonra dövülerek şekillendiriliyor.

Senegal'in yerel kıyafeti Bubu imalatı ilginç ve zor bir süreçle başlıyor. Bubu yapımı için hazırlanan özel kumaşlar, boya ve baskı işlemlerinden sonra dövülerek şekillendiriliyor.

Dakar'ın kenar mahallelerinden Castor Bourguiba'daki sokak atölyelerinde imal edilen Bubu kumaşı, usta terzilerin ellerinden geçerek erkek ya da kadın elbisesine dönüşüyor.

Üçer, dörder metrelik beyaz kumaşlar, baskı ve çeşitli renkler uygulandıktan sonra ütü işlemi için özel yapım tahta tokmaklarla yaklaşık 2 saat dövülüp son şekli veriliyor.

Şehir merkezindeki dükkanlarda satışa sunulan kumaşlar, usta terzilerin maharetli ellerinde giyilebilir hale getiriliyor.

Kumaş ve dikim ücreti dahil yaklaşık 50-60 bin Batı Afrika Frangı'na (100-120 dolar) mal olan elbiseler, erkekler için üstlük ve pantolondan oluşurken, daha gösterişli olan kadın elbiseleri çeşitli parlak pul ve taşlarla süsleniyor.

Erkekler, genellikle Cuma günleri camiye giderken, kadınlar ise günlük kullanımda Bubu'yu tercih ediyor. Senegalliler ayrıca, düğün, cenaze ve bayram günlerinde de Bubu'yu tercih ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Döve döve elbise yapıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz