Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in durumu hakkında açıklama

Giriş Tarihi: 17.1.2015 15:14 Güncelleme Tarihi: 17.1.2015 17:27
Yaşar Kemal'in durumu hakkında açıklama

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, 'in sağlık durumuna ilişkin, "Geliş anından bugüne kadar olan süreci değerlendirdiğimizde olumsuz bir gidiş söz konusu değil" dedi.

Karan, hastanenin yoğun bakım servisinde tedavisi süren 'in sağlık durumu hakkında gazetecilere bilgi verdi. Yaşar Kemal'in, akciğer enfeksiyonu ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle yoğun bakıma alındığını anımsatan Karan, "Yapay solunum desteği ve diğer ilaç tedavileriyle devam eden bir süreç. Temkinli olmak lazım. Çok hızlı bir değişiklik beklemiyoruz. Temkinli iyimserliğimiz devam ediyor" diye konuştu.

Karan, gelecek günlerde daha kısa zamanda daha olumlu neticeler alma umutlarını taşıdıklarını aktardı.

Kemal'in hastaneye gelişinden itibaren olumsuz bir gidişin ortaya çıkmadığını vurgulayan Prof. Dr. Karan, şu bilgileri verdi:

"Değerli edebiyatçımız Yaşar beyin, 14 Ocak'tan bu yana yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam etmekte. Geliş anından bugüne kadar olan süreci değerlendirdiğimizde olumsuz bir gidiş söz konusu değil. Geçen süreçte parametrelerimizde, fizik muayene ve diğer aletlerle cihazlarla takip ettiğimiz bilimsel parametrelerde olumsuz gidişin olmaması bize iyimserliğimizi devam ettiriyor. Tedbiri elden bırakmayacağız."

BAKAN ÇELİK'TEN YAŞAR KEMAL'E ZİYARET

Bir gazetecinin "Yoğun bakım ünitesindeki hastaların genel durumları nasıl oluyor? Takibi nasıl yapılıyor?" sorusuna Karan, "Yoğun bakım birimlerindeki hastaların normal seyri genelinde günlük, anlık, saatlik takipler yapılmakta. Bunlar da hekimler tarafından anında değerlendirilerek, gerekli tedavi düzenlemeleri yapılmakta. Hasta hakkında net bilgiyi söylemek için 24 saatlik dilimde yani bu yapılan işlemlerin sonunda ve belirli zamanlarda bütün değerlendirmeyi söyleyebiliriz" yanıtını verdi.

"EN UFAK BİR DEĞİŞİKLİĞİ SİZLERLE PAYLAŞACAĞIZ"

Karan, Yaşar Kemal'in sağlık durumu hakkında küçük gelişmeleri basınla paylaşacaklarını ifade ederek, bu konuda spekülasyonlara yer verilmemesini istedi.Yoğun bakım ünitesinde gereken tedavinin yapıldığını vurgulayan Karan, "Parametrelerimizi sürekli takip ediyoruz, bakıyoruz. Başka parametrelere bakıyoruz, tüm organlar birbiriyle etkilenebilir. Organların fonksiyonlarını izliyoruz. Bunların hiç birinde olumluya bir gidiş yok. Ama böyle ciddi hastalıklarda bir anda öyle başarılı sonuçlar beklenmesi mümkün değil, yavaş yavaş olacaktır. Zaman içerisinde en ufak bir değişiklik olursa sizlerle paylaşacağız. Bu konuda hiç bir tereddüdünüz olmasın."

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, bir gazetecinin, "Öngörünüz var mı? Ne kadar zaman sonra sonuç alınır?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Hayatın gerçeği, yoğun bakım ünitelerindeki hastalarda, hep ilk günlerden itibaren sorumlu hocalarımızda söylemiştir, belirli zaman dilimlerinde 24 saatlik dilimini değerlendiririz. Bu değerlendirmeler günlük olarak değerlendirilir. Doğru tedavi yaptığınızda umutlu olursunuz. Biz umutluyuz doğru tedavi yapılıyor. İşlerin düzgün gitmesiyle görüyoruz. Olumluya gidiş, olumsuza gidiş tabii bunu üzülerek söylüyorum, ne olursa bunu sizlerle anında paylaşacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşar Kemal'in durumu hakkında açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz