Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'ye udu sevdiren Bilezikciyan veda etti

Giriş Tarihi: 24.1.2015
ABD'ye udu sevdiren Bilezikciyan veda etti

Maraşlı kemancı bir baba ve Muşlu şarkıcı bir annenin oğlu olan; ABD'de Leonard Cohen gibi müzisyenlerle çalışan ünlü ut sanatçısı Bilezikciyan, 67 yaşında hayatını kaybetti

ABD'ye ut sevdiren adam olarak bilinen John Bilezikciyan (67) pazartesi günü hayatını kaybetti. Anadolu'dan ABD'ye göç eden Ermeni bir ailenin çocuğu olan Bilezikciyan'ın Maraşlı babası klasik kemancı, Muşlu annesi ise şarkıcıydı. Müziğin içine doğan Bilezikciyan, eline ut aldığında daha 10 yaşındaydı. Bir gün annesi ona dinlenmek için ut getirdi ve "Bu tarihtir oğlum" dedi. Bilezikciyan, dedesinden kendine miras kalan o udu eline aldı ve bir daha da hiç bırakmadı. Müziğe ilk adımını da yine dedesinden kendisine miras kalan bu utla attı. 18 yaşındayken bir restoranda konser vermeye başladı. Ve o günden sonra yaklaşık 50 yıl sahneye çıktı. ABD'de birçok insan, onun sayesinde udu tanıdı ve sevdi. Üstün yeteneğiyle ilgi çeken udi; Kanadalı müzisyen, yazar ve şair Leonard Cohen'le uzun yıllar birlikte çalıştı. Cohen'le birlikte turneye çıkan Bilezikciyan, Cohen'in en popüler şarkılarından "I'm Lour Man" parçasındaki performansıyla yıldızını parlattı.

ALBÜMDE TÜRKÇE SÖYLEDİ

Anadolu ezgilerinin, Batı orkestralarının önünde yer almasını sağladı. 1979'da dünyaca ünlü Partizan şarkısını uduyla yorumlayan Bilezikciyan, Cohen'le en meşhuru Field Commander Cohen olmak üzere üç turneye çıktı. 1885'ten beri Hafif Batı Klasik Müziği' ve pop müzik icra eden Boston Pop Orkestrası'nın konserinde solo olarak ut çaldı. Amerika'da Ermenice ve Rumca dans şarkı albümlerine imza atan udi, "Dantz" isimli bir plak şirketi kurdu. Çok iyi Türkçe de bilen udi, 1995'te çıkardığı "The Magic of Bilezikjian" albümünde Türkçe söyledi. Müziği, kültürü ve birikimiyle Anadolu'nun tüm renklerinden izler taşıyan Bilezikciyan, sağlık sorunları nedeniyle öldü. Bilezikciyan'ı üç çocuğu ve bir torunu son yolculuğuna uğurladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'ye udu sevdiren Bilezikciyan veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz