Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"sahne" diyor

Giriş Tarihi: 28.1.2015 11:06
Rıza Kocaoğlu sahne diyor

Çağdaş tiyatronun kült yazarı Koltès'in tek kişilik oyunu, Melis Tezkan ve Okan Urun'dan oluşan "biriken"in rejisinde ile Zorlu’da.

Yalnızlık, başkaldırı ve aşk dolu bir gece... Karşısındaki kaçıp gitmeden ona herşeyi anlatmak isteyen birinin soluksuz koşusu... Dinmeyen yağmurun altında, ulaşılamayan bir otel odasının arayışında, ikiyüzlü sisteme karşı sıkabileceği yumruğu dışında hiçbir şeyi olmayan bir adamın hikayesi...

Dünyaca ünlü Fransız yazar Bernard-Marie Koltès'in monoloğu "Ormanlardan hemen önceki gece" biriken'in prodüksiyonunda 'nun performansıyla Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde tiyatroseverlerle buluşuyor.

Fransız oyun yazarı Bernard-Marie Koltès'in bir çok dile çevrilen ve dünyanın pek çok ülkesinde izleyiciyle buluşan tek kişilik oyunu "Ormanlardan hemen önceki gece", biriken'in rejisinde ünlü oyuncu Rıza Kocaoğlu'nun yorumuyla Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde sahne alıyor. Yalnızlık ve başkaldırının eşiğinde, aşık bir adamın, karşısındakini kaçırmamak için verdiği mücadele Kocaoğlu'nun performansıyla bambaşka bir boyut kazanıyor.

"Ormanlardan hemen önceki gece" Zorlu Performans Sanatları Merkezi 29 Ocak Perşembe akşamı ilk kez izleyiciyle buluşacak ve Şubat sonuna kadar her cuma ve cumartesi izleyiciler bu oyunu izleme şansını elde edecekler.

Bir adamın aşkını ve başkaldırısını Rıza Kocaoğlu ile sahneleyen Melis Tezkan ve Okan Urun 'Yakındoğu'da İhanet', 'Yala ama Yutma!' gibi Özen Yula oyunları, son olarak da Çehov ve Suvorin uyarlaması Tatyana oyunuyla ses getiren biriken'in kurucuları. Oyunun yardımcı yönetmenliğini Gözde Kocaoğlu gerçekleştiriyor. Işık tasarımını Kemal Yiğitcan, ses tasarımını ise Ömer Sarıgedik üstleniyor. Oyunda kullanılan Vivaldi'nin ünlü aryasının kaydı ise soprano Simge Büyükedes ve piyanist İklim Tamkan imzalı.

OYUNUN KÜNYESİ

Oyuncu: Rıza Kocaoğlu
Yönetmen, sahne tasarımı, video: biriken (Okan Urun ve Melis Tezkan)
Yönetmen Yardımcısı: Gözde Kocaoğlu
Işık Tasarımı: Kemal Yiğitcan
Ses Tasarımı/ Işık: Ömer Sarıgedik
Dekor uygulama: Jesse Gagliardi
Afiş Tasarım: Emre Erdem
Asistanlar: Günce Ateş, Berkay Şanveren, Mehmet Taşyürek, Özgür Sağlık, Oğulcan Kızıltuğ
Arya: "Sposa son disprezzata" – Vivaldi
Soprano: Simge Büyükedes
Piyano: İklim TamkanTarih: 29 – 30 – 31 Ocak, 6-7-13-14-20-21-27-28 Şubat
Saat: 20:30
Mekan: Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, Stüdyo
Bilet Fiyatları: tam: 55 TL, indirimli: 30 TL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rıza Kocaoğlu "sahne" diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz