Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet, divasını kaybetti...

Cumhuriyet, divasını kaybetti...

Bir veda daha... Türk Sanat Müziği'nin dev ismi Müzeyyen Senar, tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 97 yaşında hayatını kaybetti. Senar'ın cenazesi yarın Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilecek

Türk Sanat Müziği'nin dev ismi, Cumhuriyet'in Divası Müzeyyen Senar, tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 97 yaşında hayatını kaybetti. Atatürk'ün de en çok sevdiği sanatçılardan olan ve eserleriyle unutulmazlar arasına giren Senar'ın ölümü sevenlerini üzdü. Usta sanatçının cenazesi yarın İstanbul'da defnedilecek. Bodrum'da kızı Feraye Işıl ile birlikte yaşayan ve geçtiğimiz günlerde zatürree teşhisi konulan Müzeyyen Senar sağlık durumunun 24 saat kontrol altında tutulması için 7 Ocak 2015'de İzmir'in Urla ilçesindeki Daruşşafaka'ya ait yaşlı bakımevine götürüldü. Senar, 15 Ocak'ta rahatsızlığının artması üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada bir süre gözetim altında tutulan Senar, taburcu edildi ve Urla'daki yaşlı bakımevine döndü. Ancak geçen hafta rahatsızlığının nüksetmesi üzerine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'ne kaldırıldı. Zatürree teşhisi konulan Müzeyyen Senar, dün sabah saat 07.00 sıralarında solunum yetmezliğine bağlı kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

ANNESİNİN ÜSTÜNE GÖMÜLECEK

Müzeyyen Senar'ın cenazesini almak üzere hastane morguna gelen oğlu Ömer Işıl gözyaşlarını tutamadı. Ünlü sanatçının oğlu 70 yaşındaki Ömer Işıl, "Annemi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda, annesinin kabrinin üzerine defnedeceğiz. Çok üzgünüz" dedi. Senar'ın aile dostu Sarpel Gürol da "Acımız büyük, Allah rahmet eylesin" dedi. Müzeyyen Senar'ın cenazesi daha sonra Türk Hava Yolları'na ait uçakla İstanbul'a gönderildi. Usta sanatçının cenazesi, yarın (salı günü) Bebek Camisi'nde kılınacak öğle namazı sonrası İstanbul'da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda annesinin mezarına defnedilecek.

ATATÜRK'E ŞARKILAR SÖYLEYEN KADIN

BİR DÖNEM KEKEMEYDİ


Senar, 1936'da Atatürk'e şarkı söylediğinde 18 yaşında bir genç kızdı. 2009'da Merhum gazeteci Savaş Ay'a çocukken bir dönem kekeme olduğunu anlatmışt

1918'de Bursa'da dünyaya gelen Müzeyyen Senar, müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Senar'ın ünü yayıldıkça, Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi. Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, bu radyo programıyla geniş kitlelere adını duyurdu. 97 yıllık ömrüne 30'un üzerinde albüm sığdıran 'Cumhuriyetin Divası', dillerden düşmeyen "Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim", "Bir Bahar Akşamı", "Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine" gibi parçaları seslendirdi. 21 Haziran 2009'da Sabah gazetesinde merhum gazeteci Savaş Ay'a verdiği röportajda "Ben küçükken kekemeydim. Nazara geldim. Bir sabah kalktım kekemeyim. Çok uzun süre geçmedi. Sadece şarkı söylerken düzgün çıkıyor. Bir şey isteyeceğim zaman mecburen şarkı söyleyerek istiyordum anlaşılmasın diye. Hicaz melodiyle tuzluk istiyordum annemden. Sonra yine ansızın açıldı dilim" demişti.

ATATÜRK 'BUNLARI OKU BAKALIM ' DEDİ
Müzeyyen Senar, Savaş Ay'a Atatürk'ün huzurunda yaşadığı heyecanı ise şöyle anlatmıştı: Vefatından 2 yıl önceydi. Dolmabahçe Sarayı'ndayız. O tam ortada. Güneş gibi parlıyor. Bende el ayak kontrolden çıkmış tabii. Paşa eliyle işaret etti. 'Gel bakalım' dedi. Sağ yamacına oturttu beni. Elimden repertuvar defterimi aldı. Tam 600 şarkı vardı içinde. 3-4 tanesini işaretledi, 'bunları oku bakalım' dedi. İlki 'Mâni oluyor halimi tâkrire hicâbım/ Üzme yetişir üzme firâkınla harabım'... Bazı şarkıları benimle birlikte okudu." Son sahne konserini 1983'te İstanbul Bebek Gazinosu'nda veren Senar 1998'de 'Devlet Sanatçısı' seçilmişti. Senar, 2004'te Sezen Aksu tarafından düzenlenen ve sanatçı dostlarının da katıldığı gecede 73. sanat yılını kutladı. İzmir'deki evinde 2006'da beyin enfarktüsü geçiren ve vücudunun sol tarafı felç olan Senar uzun süredir tedavi görüyordu.

KÖYÜNDE HÜZÜN
Senar'ın ölümü, sanatçının doğum yeri olan Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Gököz köyünde de üzüntüyle karşılandı. Gököz köyü muhtarı Baki Şahin "Merhumeye Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum, mekânı cennet olsun. Sağlığında köyümüze gelmişti. Kendisine ne zaman sorulsa 'Kelesliyim' cevabını vermiştir. Onun anısını yaşatmamız gerekir" dedi.
Devletin zirvesinden taziye yağdı

RECEP TAYYİP ERDOĞAN (CUMHURBAŞKANI)

Kıymetli sanatçımız Müzeyyen Senar'ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kültür ve sanat hayatımızda derin izler bırakan Senar, sevgi ve saygıyla yad edilecektir. Senar'a Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.

CEMİL ÇİÇEK (TBMM BAŞKANI)
Müzeyyen Senar'ın aramızdan ayrılmasından üzüntü duydum. 97 yıllık hayatında, sanatının zirvesine çıkan Senar'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

AHMET DAVUTOĞLU (BAŞBAKAN)
Güçlü sesi ve seslendirdiği güzide eserlerle gönüllere taht kuran, sanat dünyası için unutulmaz bir duayen olan Senar'ı aziz milletimiz her zaman saygı ve özlemle yad edecek.

ÖMER ÇELİK (KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI)
Derin üzüntü içindeyim. Müzeyyen Senar, sanatımıza yaptığı hizmetler ve ardında bıraktığı eserlerle her zaman sevgi ve şükranla anılacaktır.

KEMAL KILIÇDAROĞLU (CHP GENEL BAŞKANI)
Atatürk'e ilk söylediği 'Üzme yetişir üzme firakınla harabım'ı eseriyle gönülleri fetheden Senar, aramızdan ayrılırken hepimizi üzdü. Sanat dünyasının, ailesinin ve hepimizin başı sağ olsun.

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU (TOBB BAŞKANI)
Senar'ın 97 yıllık hayatı, Türk müziği için büyük katkılar, mücadeleler ve başarılar içerir. Türk iş dünyası adına, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.

BURSASPOR KULÜBÜ
Bursa'nın yetiştirmiş olduğu ve milyonların gönlünde taht kuran Müzeyyen Senar'a Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet, divasını kaybetti...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz