Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman Necmi Gürman'ın anıları çıktı

Giriş Tarihi: 16.2.2015 11:11
Osman Necmi Gürman'ın anıları çıktı

Yazar 'i anlatan biyografi kitabı yayında.

Ömer Sercan'ın kaleme aldığı 'Bir Ömür Birkaç Hayat: ' isimli biyografi kitabı Gölgeler Kitap etiketiyle okuyucuyla buluştu.

Eserlerini Fransızca ve Türkçe olarak iki dilde kaleme alan, Le Nouvel Observateur'un 30.yıl özel sayısına Türkiye'den Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk ile birlikte yazı istediği Yazar Osman Necmi Gürmen'in hayatı, bir biyografiden de öte yaşanmış hikâyelerle Türkiye'nin son yüzyılının dökümü gibi.

BUCAKLAR, JULİO CORTAZAR, ENGİN CEZZAR, JAMES BALDWİN, CAN YÜCEL, COSTA GAVRAS…

Kitapta tüm isteği yazmakken, zamanın aydınlarından oluşan bir çevrede yaşadığı Paris'ten kalkıp bir anda Siverek'e gelen, Bucak aşireti reislerinden Osman Ağa'nın torunu olarak kendini aşiretin başında bulan, kan davalarından, çatışmalardan usanıp, yazının sakin limanına demir atmak isteyen bir yazarın hikâyesi anlatılıyor.

Evinde misafiri James Baldwin, teknede yolcusu Abdi İpekçi, Paris'te Julio Cortazar'ın komşusu, eserinden uyarlanan ancak çekimi engellenen filminin yönetmeni Costa Gavras, Can Yücel, Cevat Şakir, Erol Simavi, Engin Cezzar, Mübin Orhon başta olmak üzere dönemin bir çok aydınının dostu, Halikarnas Otel (bugünkü disko)'in kurucusu ve Mavi Yolculukların ilk düzenleyicisi...

Ağalık beş parasızlık, kalem ve silah, konaklar ve ucuz öğrenci odaları, kavruk topraklar ve yelkenliyle aşılan denizler... İmparatorlukla Cumhuriyet, Anadolu'yla Avrupa, Siverek'le Paris, kurşunla kalem, her an ölmek ve hiç ölmeyecek eserler bırakmak... Bu bir arada anılması zor kelimeleri, birbirinden çok uzak gibi görünen isimler ve olayları aynı cümle içinde kullanabilme fırsatı veriyor Osman Necmi Gürmen'in yaşamı...

Ömer Sercan'ın kaleminden Bir Ömür Birkaç Hayat, sonu gelmeyen türlü olaylardan sonra kalem-kağıdın başına oturmak için 40 yılın geçtiği bir yazarın, neredeyse bir asırlık renkli hayat hikâyesini anlatıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Necmi Gürman'ın anıları çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz