Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'dan Hollywood'a büyük tepki

Giriş Tarihi: 17.2.2015 15:30 Güncelleme Tarihi: 17.2.2015 15:32
İran'dan Hollywood'a büyük tepki

İran dini lideri Ayetullah ; Hollywood'un çektiği "" filminin Hristiyan veya gayrimüslim bir gence, Müslümanlara elinden geldiği kadar eziyet etmesini teşvik ettiğini ifade ederek, Batı ülkelerinin çoğunda Müslümanların can güvenliğinin olmadığını söyledi.

İran dini lideri Ayetullah Ali , Müslümanlara yönelik şiddeti teşvik ettiği iddia edilen Oskar adayı sinema filmi ""a tepki gösterdi.

İran'ın önde gelen gazetelerinden Horasan'da yer alan haberde, Hamaney'in, Hollywood yapımı filmi eleştirerek, "Hollywood'un çektiği film Hristiyan veya gayrimüslim bir gence, Müslümanlara elinden geldiği kadar eziyet etmeyi teşvik ediyor" dediği aktarıldı.

Haberde, Müslümanların Batı ülkelerinde can güvenliğinin olmadığını kaydeden Hamaney'in, "Biz İslam'dan diğer dinlere karşı adil ve insaflı olmayı öğrendik. Adalet iddiasında bulunan küresel güçler, kendi dar ve zalim siyasetlerinde adalet ve insafı gözetmiyorlar. Bugün Avrupa ve Amerika'da Müslümanlara karşı nasıl propaganda yürütüldüğünü görüyorsunuz. Batı ülkelerinin çoğunda Müslümanların özgürlüklerinin olmamasından ziyade Müslümanların can güvenliğinin olmaması söz konusu" şeklindeki ifadelerine yer verildi.

ABD'de vizyona giren Hollywood yapımı Oskar adayı "American Sniper" adlı film, Müslümanları şiddet yanlısı olarak gösterdiği iddiasıyla tepki çekmişti. Filmde ortadoğuya savaşmaya giden bir ABD askerinin başından geçenler anlatılıyor.

ABD'nin Kuzey Caroline eyaletinde 3 Müslüman gencin öldürülmesinin ardından aralarında Amerikalı Müslüman, Arap, Sih, Güney Asyalı grupların da yer aldığı 150 civarında sivil toplum örgütü Adalet Bakanı Eric Holder'a olaya ilişkin federal soruşturma açılması talebiyle mektup göndermişti. Mektupta, "American Sniper" filminin Müslümanlara yönelik tehditleri artırdığı da dile getirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan Hollywood'a büyük tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz