Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizans ve Mısır figürlerinin izinde

Giriş Tarihi: 18.2.2015 11:19
Bizans ve Mısır figürlerinin izinde

Ünlü heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti, Türkiye’deki ilk kapsamlı sergisiyle bu yıl kuruluşunun 10. yılını kutlayan Pera Müzesi’ne konuk oluyor. Bizans ve Mısır sanatlarıyla yakından ilgilenen Giacometti, bu figürlerin izinden giderek kendine özgü eserlerini ortaya koyuyor.

Pera Müzesi, kuruluşunun 10. yılını dünya sanatının önde gelen önemli isimleriyle kutluyor. Bu kutlamalar kapsamında ilk sergisini geçtiğimiz günlerde açan Pera Müzesi, ünlü heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti'yi ağırlıyor. Bu sergi Giacometti'nin Türkiye'deki ilk kapsamlı sergisi. Müze ekibinin Giacometti Vakfı ile iki yıla yakın süren çalışmalarının sonunda hazırlanan retrospektif, sanatçının gençlik dönemini, post-kübist sanatçılarla ve gerçeküstücü akımla ilişkisini, Paris'teki ilk yıllarını, o dönemin sanat ortamındaki belirleyici rolünü ve ustalık dönemini örnekleyen yapıtlarından oluşuyor. Serginin küratörlüğünü aynı zamanda Giacometti Vakfı'nın yöneticisi olan Catherine Grenier üstleniyor. Sergi, 26 Nisan'a kadar gezilebilir.

UZUN İNCE BİR HEYKEL

Grenier, Giacometti'nin sanatsal yaklaşımı için "Giacometti az yolculuk yapsa da gerçekte kendi düşünsel sahnesine kattığı uzaklardaki sanat alanlarıyla sıkı bir bağlantı içindeydi: Bizans, Mısır, Afrika, Okyanusya sanatları" diyor. 1901 yılında dünyaya gelen Giacometti, model olarak kardeşlerini ve anne-babasını kullanıyor. 1925'e kadar canlı modelle çalışan sanatçı, gördüğü şeylerin resmini ve heykelini yapmanın imkansızlığı ile modelle çalışmayı bırakıyor. On yıl aradan sonra tekrar modelle çalışmaya başlayan Giacometti, heykellerini bir türlü küçültmeyi başaramıyor. Her seferinde inceliyor ve uzuyor. Yukarıdan ve aşağıdan çekilmiş hissi veren heykelleri ve özellikle Uzun Kadın isimli eseri sergide görülmeye değer.

123 ESERDE GİACOMETTİ


Sergide Giacometti'nin 1960'lı yıllarda yaşadığı kent Paris'e olan saygısını sokaklarını, kafelerini, atölyesini ve karısının dairesi gibi daha birçok yeri çizerek sunduğu resimleri de yer buluyor. Sergide 35'i heykel, 19'u resim, 37'si Sonsuz Paris dizisinden desen, 28'i fotoğraf ve 4 arşiv belgesi olarak toplamda 123 eser var.

KÜÇÜK ELLER İŞ BAŞINDA

Pera Eğitim, 21 Şubat- 19 Nisan tarihleri arasında Giacometti'nin Türkiye'deki ilk retrospektif sergisine yönelik 'Giacometti: Stüdyo' adlı eğitim programına imza atıyor. Bu program kapsamında 4-6 ve 7-14 yaş gruplarına yönelik çeşitli atölye çalışmaları düzenlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizans ve Mısır figürlerinin izinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz