Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lacivert ‘Kötülük’ sıyla çıktı

Giriş Tarihi: 3.3.2015 10:16 Güncelleme Tarihi: 3.3.2015 10:36
Lacivert ‘Kötülük’ dosyasıyla çıktı

11’inci sayısı ile raflarda yerini aldı. nda, pek çok yönüyle hayatımızı etkileyen ancak içeriği hakkında çok şey bilinmeyen ‘kötülük’ konusunu işliyor. Her ay bir konusunu kapsamlı bir şekilde ele alan nin ’Kötülük’ sayısında, her sayı olduğu gibi yine çarpıcı makalelerle, röportajlarla, analizlerle dosya konusu derinlemesine işleniyor.

Mart sayısıyla okurlarıyla buluşan Lacivert, 'Kötülük' sında; kötülüğün kaynağını ve kötülük üzerine düşünceleri bütün boyutlarıyla masaya yatırıyor. İslam'ın kötülüğe ve şeytana bakışından görüntü aracılığıyla kötülüğün çoğaltılmasına, Charlie Hebdo ve Chapel Hill olaylarından Afrika'daki aslan avlarına kadar çok geniş bir yelpazede ele alınan dosya çalışmasında, kötülüğün farklı biçimlerine değiniliyor. Meryem İlayda Atlas'ın hazırladığı dosya röportajında ise İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Ekrem Demirli; İslam'a göre kötülüğün kaynağını, Müslümanların kötülükten ne anlaması gerektiğini anlatıyor. İyilik-kötülük, Tanrı-iblis, varlık-yokluk kavramları üzerinden ufuk açıcı değerlendirmeler yapan Demirli, Dostoyevski'nin Karamazov Kardeşler'ine atıfta bulunarak, "Tanrı olmasa her şey mübah olurdu" diyor.

DOSYA KONUSU BÜTÜN BOYUTLARIYLA İŞLENİYOR

Lacivert'in 'kötülük' sayısında yer alan dosya makalelerinden bazıları: Kötülük inşa mı doğa mı?; Yunan tragedyalarında kadın ve kötülük; Charlie Hebdo'da bumerang etkisi; Kötülüğün hikâyesi; Modern toplumun seyir nesnesi: Kötülük; İnsanın vahşeti ve insanlık duvarı. Ayrıca Haşmet Babaoğlu'nun 'Şeytan bunun neresinde?' başlıklı '3 soru 3 cevap' bölümü ve Zeynep Bayramoğlu'nun son zamanların en dikkat çekici kötü karakteri olan oyuncu Nursel Köse'yle yaptığı röportaj da 'kötülük' dosyasında okunabilecek.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ CHARLİE HEBDO'NUN NERESİNDE?

Lacivert'in odak grup çalışması olarak hazırladığı 'ikna odası' konuşmalarında ise bu ay Charlie Hebdo, ifade özgürlüğü, hiciv ve şiddet bağlamında gündemin arka planı konuşuldu. IŞİD'in videolarında kullandığı turuncu tulumlardan İslamofobi'ye kadar gündemdeki pek çok ayrıntının konuşulduğu 'ikna odası'nda, komplo teorilerine nasıl bakılması gerektiği de tartışıldı.

KALİTELİ VE İDDİALI İÇERİK

Lacivert'in 'kötülük' sayısında, dosya makaleleri dışında da pek çok dikkat çekici yazı bulunuyor. Sinema ve edebiyattaki kötü kurgu portreler, yakın tarihe damgasını vuran kötü olaylar, Birdman filmi hakkında bir inceleme, Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği adlı kitabıyla ilgili bir eleştiri, belgeselci Tülay Gökçimen'le bir söyleşi, Terry Eagleton'ın Kötülük Üzerine Bir Deneme adlı kitabının tanıtımı, Mart ayı etkinlik ajandası ve iyi şeyler yapmak için öneriler sunan 'iyi şeyler ajandası', bu ay Lacivert'te okuyabileceğiniz konulardan bazıları. Lacivert 11'inci sayısında okurlarının karşısına yine oldukça iddialı ve kaliteli içerikle çıkıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lacivert ‘Kötülük’ dosyasıyla çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz