Türkiye'nin en iyi haber sitesi

34. İstanbul Film Festivali'ne 62 ülkeden 204 film

Giriş Tarihi: 11.3.2015 11:13
34. İstanbul Film Festivali'ne 62 ülkeden 204 film

4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 34. İstanbul Film Festivali’nde 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filmi gösterilecek.

4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 34. İstanbul Film Festivali'nde 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filmi gösterilecek. Festivalin, Altın Lale Ulusal Yarışma bölümünde ise 11 yerli film birbiriyle yarışacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünya sinemasının yeni örneklerinden ödüllü filmlere, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, yeni keşiflerden başyapıtlara, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşilerden partilere, şehrin gözü iki hafta boyunca festivalde olacak.

'BU SENE DE SALON SIKINTISI ÇEKİYORUZ'

Festival, 20'nin üzerinde bölümde 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filminin yanı sıra ücretsiz olarak gerçekleştirilecek usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmalarını, sinema dersleri ile özel etkinlikleri izleyicilerle buluşturacak.

34. İstanbul Film Festivali'nin programı dün sabah Martı Istanbul Hotel'de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan katıldı. Tan, festivalin bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, sinema salonu sıkıntısı çektiğine değindi. Amerikalı ünlü yönetmen Paul Thomas Anderson'un "Gizli Kusur" (Inherent Vice), J. C. Chandor'un "A Most Violent Year", Wim Wenders'in "Her Şey Güzel Olacak" ve Jafar Panahi'nin "Taksi" filmleri programın dikkat çeken filmlerinden bazıları. Bertrand Bonello'nun "Saint Laurent", Anne Fontaine'in "Aşkın Dili" (Gemma Bovary) ve François Ozon'un "Yeni Kız Arkadaşım" (Une Nouvelle Amie) festivalin öne çıkan diğer filmleri. Sinemaseverler Stephen Daldry'nin "Trash", ve Oliver Hirschbiegel'in "Hitler'e Suikast" filmlerini de festivalde seyredebilecek. Festival gösterimleri Beyoğlu'nda Atlas, Beyoğlu ve Fransız Kültür Merkezi, Ortaköy'de Feriye; Kadıköy'de Rexx ve İstanbul Modern Sinema salonlarında yapılacak. Biletler 28 Mart saat 10.30'da Biletix satış kanalları, Atlas ve Rexx sinemalarında açılacak ana gişelerden satışa çıkacak. Hafta içi gündüz seansları 5 TL, 19.00 ve 21.30 seansları ise 17 TL olacak. Hafta sonu tüm seansların biletleri 17 TL'den, Akbank Galaları ilk gösterimlerinin biletleri ise 20 TL'den satılacak.

EN İYİ FİLME 150 BİN TL ÖDÜL


Altın Lale Ödülü için 11 film yarışacak. Başkanlığını Zeki Demirkubuz'un yapacağı jüride oyuncu Tansu Biçer, görüntü yönetmeni Emre Erkmen ve Berlin Film Festivali Panorama seçici kurul üyesi Wieland Speck görev yapacak. Jürinin seçeceği En İyi Filme 150.000 TL, En İyi Yönetmene ise 50.000 TL ödül verilecek.

Bu sene yarışmaya katılan filmlerde dikkat çeken nokta ise tanınan oyuncuların yönetmenliğe el atmış olması.

Limonata / Ali Atay
Eksik / Barış Atay
Nefesim Kesilene Kadar / Emine Emel Balcı
Kümes / Ufuk Bayraktar
Misafir / Mehmet Eryılmaz
Yeni Dünya / Caner Erzincan
Saklı / Selim Evci
Kar Korsanları / Faruk Hacıhafızoğlu
Hasret / Ben Hopkins
Sarmaşık / Tolga Karaçelik
Gece / Erden Kıral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
34. İstanbul Film Festivali'ne 62 ülkeden 204 film
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz