Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihe "tatlı" yolculuk

Giriş Tarihi: 13.3.2015 10:43
Tarihe tatlı yolculuk

İstanbul'daki bir müze, çikolatadan Fatih Sultan Mehmet, Atatürk, Mevlana büstleri, Sultanahmet Camisi, Ayasofya Müzesi ve Kız Kulesi gibi eserlerle ziyaretçilerine "tatlı" bir izlenim vadediyor.

İstanbul'daki bir müze, çikolatadan Fatih Sultan Mehmet, Atatürk, Mevlana büstleri, Sultanahmet Camisi, Ayasofya Müzesi ve Kız Kulesi gibi eserlerle ziyaretçilerine "tatlı" bir izlenim vadediyor.

Esenyurt'ta 25 bin metrekarelik fabrikada kurulan Pelit Çikolata Müzesi'nde çocuklar ve çocuk ruhu taşıyan yetişkinler için tasarlanan çikolatadan bir dünya dikkati çekiyor.

Ziyaretçiler, müzeye girdiklerinde yetkililerden kakao çekirdeğinden başlayarak çikolatanın yapılışı ve süslenişi hakkında bilgi alıyor. Özellikle çocuklar, çikolatadan yapılmış sokağa girdiklerinde şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Çocuklar, çikolatayla hayat bulan Nuh'un gemisini ve içindeki yine çikolatadan yapılmış hayvanları yakından inceliyor.

Çikolata kapıdan müzenin İstanbul bölümüne geçen ziyaretçiler, burada Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camisi, Kız Kulesi ve köprüler gibi çikolatadan yapılan eserleri görürken, bir diğer bölümde Mustafa Kemal Atatürk, Albert Einstein, Mevlana Celaleddin Rumi, Fatih Sultan Mehmet, Van Gogh gibi tarihte iz bırakmış isimlerin çikolatadan yapılmış büstleri yer alıyor.

Türkiye'den ve dünyadan önemli sanatçıların çikolatadan büstlerinin de izlenime sunulduğu müzede, çikolatadan yapılan çizgi film karakterleri de ilgi görüyor.

Çikolata çeşmesinden akan sıcak çikolata da ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

ÇİKOLATADAN TABLOLAR

Çikolata Müzesi'nin sanat direktörü ressam İsmail Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzedeki tabloların çikolatanın hikayesini anlatan resimler olduğuna işaret etti.

Müzeye sanatsal boyut katmak istediklerini ifade eden Acar, atölyelerinde de bazı tabloların yapıldığını söyledi.

Acar, "Çikolatayı pigment olarak kullanıp resimleri yaptık. Boya yerine çikolata kullanıldı. 'Kaplumbağa Terbiyecisi' de müzedeki önemli yapıtlardan. Öğrenciyken peynirden bile boya yapardım. Bu konuya çok meraklıydım. Çikolatayı pigment olarak kullanmak aslında biraz baştan çıkartıcı. Bizler için de sıra dışı bir deneyim" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe "tatlı" yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz