Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağdat'ta, 'Folklor ve Halk Mirası' sergisi

Giriş Tarihi: 23.3.2015 11:52
Bağdat'ta, 'Folklor ve Halk Mirası' sergisi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 'Folklor ve Halk Mirası' sergisi düzenlendi. Başkentin Mansur bölgesindeki 'Bağdat Uluslararası Fuarı' binasındaki serginin açılışını, Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Hamit Halaf yaptı. Halaf, açılış konuşmasında, "Bu sergi, kültürel miras ve tarihimizi yok etmeye çalışan terör örgütü DAEŞ'e karşı en büyük mücadeledir" dedi.

Dünya ülkelerinin folklor ve kültürel tarihine önem verdiğini ve kültürel ürünlerin pazarlarda sergilendiğini belirten Halaf, "Irak özel el işleri ve kültürel mirası zengin olan ülkedir. Ülkenin her ilinde turistleri çeken özel el yapımlı sergi ve etkinlikler düzenlenirdi. Fakat içinden geçtiğimiz olağanüstü durum ve 1990'lardaki ekonomik ambargo ile yaşanan krizler, turist akınını sonlandırma noktasına getirdi" diye konuştu.

"ÜLKEMİZİN RENKLERİNİ YANSITIYOR"

Halaf, Irak hükümetinin kültürel ve sanatsal el yapımı işlere özel önem verdiğini aktararak, "Bu tür el işleriyle donatılmış sergiler, ülkemizin değişik renklerini ve kültürel çeşitliliğini yansıtıyor. Bu da halkların köklü miras ve kültürel tarihiyle ancak güçlü bir şekilde var olmasını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Kültür Bakanı Yardımcısı Tahir el-Humud ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sergideki mesajımız, Irak'ı seven ve sevmeyenlere yöneliktir. Ülkemizin güçlü ve vatandaşlarının da her şeye rağmen kişisel başarılarında sınır tanımadığını görüyoruz" dedi.

Humud, bu tür girişimlerle ülke ekonomisine katkı sağlama amacı güdüldüğünü dile getirdi. "Irak'ın sadece petrole güvenmesi ve itimat etmesi yanlıştır" diyen Humud, diğer ülkelerin gelirlerinin sadece petrol kaynaklarına dayanmadığını aktararak, "İçinden geçtiğimiz kriz, bizi ve hükümeti petrol dışında başka gelir kaynağı aramaya sevk ediyor" değerlendirmesi yaptı.

Bağdat'taki sergide, Irak'ta yaşayan halkların, folklorunu yansıtan kıyafetler, el yapımı halılar, bakırdan yapılan malzemeler ile diğer tarihi ve kültürel ürünler sergilendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdat'ta, 'Folklor ve Halk Mirası' sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz