Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'On'ları unutmadılar

Giriş Tarihi: 25.3.2015
'On'ları unutmadılar

Türk sinemasında değişik kategorilerde en iyi ilk 10 ismin ve filmin seçildiği gecede ödül alanların toplu fotoğrafını Ara Güler çekti

Türk sinemasının 100'üncü yıl kutlamaları çerçevesinde, 'ın değişik kategorilerde en iyi ilk 10 ismi ve filmi belirlendi. 200 kişilik jüri tarafından belirlenen "En İyi On'lar" gecesi, Beyoğlu Belediye Başkanlığı ve Vakfı işbirliğiyle önceki akşam İstanbul'daki CVK Park Bosphorus Otel'de gerçekleşti. İş, sanat ve sinema dünyasından ünlü isimlerin katıldığı gecenin sunuculuğunu Yekta Kopan ile Ceyda Düvenci yaptı. Halk oylaması sonuçlarından birinci olan Selvi Boylum Alyazmalım filminin ödülünü Bergüzar Korel ve Selçuk Yöntem ile birlikte vermek üzere Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Türsak Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil de sahneye çıktı. Gecenin sürprizlerinden biri de Bergüzar Korel, Serenay Sarıkaya ve Zafer Algöz'ün sahne performansı oldu. Enbe Orkestrası eşliğinde Korel, "Fırat" türküsünü; Sarıkaya, "Firuze" şarkısını; Algöz ise Barış Manço'nun şarkısı olan "Dağlar Dağlar"ı seslendirdi. Müzikle coşan konuklar, masalarında oynamakla yetinmeyerek sahneye de çıktı. Cem Yılmaz ile Hülya Avşar'ın karşılıklı oynaması dikkat çekti. Yılmaz, En İyi On Komedi Filmi dalında oynadığı Vizontele ve hem oynayıp hem yönettiği Her Şey Çok Güzel Olacak ile Hokkabaz'ın ödüllerini alarak ''Artık torpil kimdense on filmden üçünde ben oynuyorum" dedi. Geçen aylarda böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören Ara Güler, gecenin unutulmaz karesi için fotoğraf makinesini eline aldı. Ödül alan ve veren isimler bir araya gelerek finalde Ara Güler'e poz verdi. Usta fotoğrafçı Güler, Türk sinemasının yüzyılını temsil eden kuşakları bir arada fotoğrafladıktan sonra ricaları kırmayarak kendisi de gruba katıldı.

ÖNE ÇIKAN ÖDÜLLER

En İyi On Drama : Susuz Yaz, Eşkıya, Selvi Boylum Al Yazmalım, Yol, Sürü, Umut, Masumiyet, Muhsin Bey, Gelin, Bir Zamanlar Anadolu'da.
En İyi On Yönetmen : Atıf Yılmaz, Halit Refiğ, Metin Erksan, Nuri Bilge Ceylan, Ömer Lütfi Akad, Şerif Gören, Yavuz Turgul, Yılmaz Güney, Zeki Demirkubuz, Zeki Ökten.
En İyi On Sena ryo : Masumiyet, Babam ve Oğlum, Susuz Yaz, Eşkıya, Kış Uykusu, Muhsin Bey, Selvi Boylum Al Yazmalım, Sürü, Yol, Züğürt Ağa.
En İyi On Drama Kadın : Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Avşar, Hülya Koçyiğit, Meltem Cumbul, Müjde Ar, Nebahat Çehre, Zuhal Olcay, Türkan Şoray, Selda Alkor.
En İyi On Drama Erkek : Ayhan Işık, Çetin Tekindor, Fikret Hakan, Fikret Kuşkan, Haluk Bilginer, Kadir İnanır, Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Şener Şen, Yılmaz Güney.
En İyi On Komedi : Hababam Sınıfı, Züğürt Ağa, Vizontele, Eyvah Eyvah, Her Şey Çok Güzel Olacak, Hokkabaz, Kapıcılar Kralı, Arabesk, Turist Ömer, Çiçek Abbas.
En İyi On Komedi Kadın : Adile Naşit, Ayşen Gruda, Binnur Kaya, Demet Akbağ, Demet Evgar, Mürüvvet Sim, Nevra Serezli, Perran Kutman, Suna Pekuysal, Yasemin Yalçın.
En İyi On Komedi Erkek : Ata Demirer, Cem Yılmaz, Engin Günaydın, İlyas Salman, Kemal Sunal, Metin Akpınar, Sadri Alışık, Şener Şen, Halit Akçatepe, Zeki Alasya.

GECEDEN NOTLAR

Ödül alan Ayşen Gruda, ''Telif hakkımı istiyorum. Evimin borcunu ödeyemiyorum" dedi.
Hülya Avşar ise "Sinemaya 30 yıl verip, 52 film çektikten sonra, bu ödüller çok keyifli" diye konuştu.
Etkinliğe hasta olduğu halde geldiğini söyleyen Nebahat Çehre, yıllardır düşman olduğu bilinen Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney ile aynı geceye katılmış oldu.
Perran Kutman, ''Bu zamana kadar hayatta yer aldığım dizilerin ikisi yayından kaldırılarak onurum kırılmıştı. Fakat ilkinde de ve son aile dizimin akabinde de bu ödülü alarak onurum geri verildi" şeklinde konuştu.
Gürcistan'daki film çekiminde kaza geçirdiğini söyleyen ve ayağı topallayarak gelen İlyas Salman, "Dublör istemedim. Su kanalına düştüm" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'On'ları unutmadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz