Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğukan Manço babasının izinde

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:52
Doğukan Manço babasının izinde

Doğukan Manço babasının izinde ilerliyor...

Barış Manço yıllar önce herkesin sevgisini kazanan "Günaydın Çocuklar" şarkısını yazmıştı. Şarkıda çocukların oyun istediği dile getiriliyordu. Türk kültüründe "oyun"dan bahseden az sayıda şarkıya rastlıyoruz. Hatta bir işi küçümserken "Çocuk oyunu mu bu?" sıkça kullanılan bir deyim. Oysa ki 1920'li yıllarda Amerika'da çocukların hayal dünyasına katkı için okullarda kutu oyunu olarak "uzay oyunları dağıtılmış. Uzaya kimin gittiği malum.

Milli Eğitim Bakanlığı'da bunun önemini görmüş olacak ki günümüzde en çok tercih edilen derslerden birisi olarak "zeka oyunları" dersini müfredata koydu. Zeka Oyunları dersinin içinde yer alan oyunlardan biriside geleneksel oyunlarımızdan biri olan "Mangala Oyunu"

Mangala Oyunu'nun yeniden kültürümüze kazandırılması ve genç kuşaklara sevdirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile "Mangala Oyunu Belgeseli çekildi. Doğukan Manço Survior All Star'da terlerken, sözünü yazıp müziklerini derlediği Mangala Oyunu Belgeseli fragmanı internete düştü.

Müzikleri Doğukan Manço, seslendirmesi Harun Can, senaryosu Semih Dindar, Yönetmenliği Mete Şener, yapımcılığı 3 renk Organizasyon tarafından üstlenilen "Mangala Oyunu Belgesel filmi"nde Yazar Sunay Akın, Göbeklitepe Kazı Alanı Başkanı Prof.Dr. Klaus Shmidt, Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Prof.Dr.Nurhan Atasoy, Prof.Dr.Abdulvahap Kara, Prof.Dr.Öcal Oğuz, Prof.Dr. Nilüfer Narlı, Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, Doç. Dr. Özlem Kumrular, Türk Beyin Takımı Kaptanı Ferhat Çalapkulu, Yrd.Doç.Dr.Rıfat Ergeç, Maksat Shotay, Mehmet Emin Barsbey, Ceren Göğüş, Türk Kültürü araştırmacısı Serdar Asaf Ceyhan konuşmacılar arasında yer almış.

Mangala Oyunu Milli Eğitim Bakanlığınca 2012 yılından bu yana "Zeka Oyunları dersi" müfredatında yer alıyor. Tarihi araştırmalar Mangala Oyunu'nun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını gösteriyor. Dünyada "Coffee House" kültürünün temelleri 1554 yılında İstanbul'da atılmış; İstanbul'dan sonra günümüz Avrupa'sında kahve kültürünün izleri 1650 yılından itibaren görülmeye başlanmış. Günümüze, bu güçlü temellerin atıldığı dönemin kahve kültürünü yansıtan sadece iki adet görsel kaynak miras kalmış. İki kaynak da İstanbul'da resmedilmiş. Mangala oyunu, iki görsel kaynakta da bulunan oyunlardan birisiymiş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğukan Manço babasının izinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz