Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Sıfır" otomobil fiyatına tespih

Giriş Tarihi: 26.3.2015 14:51
Sıfır otomobil fiyatına tespih

Adana'da açılan Divan-ı Tespih Üstatlar Sergisi'ndeki bazı tespihler, sıfır kilometre otomobil fiyatıyla yarışıyor.

Altın ve gümüşün yanı sıra fildişi, mamut dişi, deniz kaplumbağası kabuğu, sedef, kehribar, yakut, zümrüt, lüle taşı, oltu taşı, pırlanta ve abanoz gibi malzemelerden yapılan tespihlerden bazıları, fiyatıyla dikkati çekiyor.

Mercan taşı ile fildişi üzerine, altın ve safir işlenerek üretilen tespihlerin fiyatı 20 bin liradan başlayıp, 50 bin liraya kadar çıkıyor.

Fiyat bakımında sıfır kilometre otomobille yarışan tespihlere, özellikle koleksiyoncular ilgi gösteriyor.

Tespih ustası Aziz Acar, Adana'daki Divan-ı Tespih Üstatlar Sergisi'nde, AA muhabirine, yaklaşık 25 yıldır bu işi yaptığını söyledi.

Tespihi, aksesuar özelliğinin yanında sanat eseri olarak da nitelendiren Acar, çeşitli malzemelerden yapılan tespihlerin 200 lira ila 50 bin liradan
satıldığını söyledi.

Acar, ''Kullanılan malzeme ve işlemeye göre el emeği göz nuruyla yapılan tespihlerden bazılarının fiyatı, sıfır otomobil fiyatını da geçiyor'' dedi.
Ürettiği tespihlerin yurtdışından da alıcı bulduğunu, Suudi Arabistan Kralı ve bazı Arap emirleri için özel tespih yaptığını anlatan Acar, ''Suudi Arabistan kraliyet ailesine tespih gönderdim'' diye konuştu.

"BAZI ELLER, TESPİHİN ÖZELLİĞİNİ BOZUYOR"

Terli elle çekilen tespihin, zamanla özelliğini kaybettiğine dikkati çeken Acar, ''Bazı eller vardır ki gerçekten tesbihi bozar. Örneğin, cevizi keseriz, biçeriz, tespih haline getiririz. Kullanan kişinin eli çok terliyorsa tespihin rengini, özelliklerini bozar. El soğuksa tespih çekildikçe parlar. Özellikle ağaçtan yapılan tespihlerde buna dikkat edilmeli'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sıfır" otomobil fiyatına tespih
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz