Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işığı tutanlar Antalya'da buluşuyor

Giriş Tarihi: 27.3.2015 18:07
Işığı tutanlar Antalya'da buluşuyor

An’a olan tanıklıklarıyla, tarihe ışıktan bir not düşen fotoğrafçılar, ‘’PhotoAntalya Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri’’nde buluşacak. Sergilerin ve konuşmacılarının ‘sadece’ foto muhabirlerinden oluşacağı büyük organizasyon, bu yönüyle Türkiye’de ‘ilk’ olma özelliği taşıyor.

Dünyaca ünlü fotoğraf ajansı Magnum Photos'un kurucularından Henri Cartier Bresson'un fotoğrafla ilgili vurucu bir tespiti vardır; Bresson, ''Fotoğraf çekmek kafayı, gözü ve yüreği aynı nişan çizgisine yerleştirmek demektir.'' der. Bazen sayfalarca yazsanız da ifade edemeyeceğiniz şeyler vardır ve saatlerce konuşsanız da anlatamayacağınız… Her iki türlüsünde de kelimeler yetmez; ama bir ışık anlatmaya yeter bazen her şeyi… Belki de en sempatik eşkıyadır ışığın yolunu kesenler ve yakasından tutup oturtanlar. Coşkuyu, hüznü, savaşı, barışı, çaresizliği, umudu ve daha pek çok şeyi fotoğraflarıyla anlatan, zamanı durduran, makine sırtlarında yol yol, sokak sokak, şehir şehir gezen basın fotoğrafçılarının ve eserlerinin, fotoğraf severlerle buluşacağı PhotoAntalya Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri, 1 – 5 Nisan 2015 tarihlerinde Antalya'nın çeşitli noktalarında sergilenecek…

TARİH SAYFALARININ GÖRSEL KANITI: FOTOĞRAF


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın Türkiye Foto Muhabirleri Derneği organizasyonu ile gerçekleştirdiği ''PhotoAntalya Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri''nin teması: Tanıklık. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel, Türkiye'de ilk kez basın fotoğrafçılığı alanında böylesine büyük bir organizasyon yapıldığını vurguluyor. Foto muhabirlerinin çektiği karelerin bazen bir ulusun sevinci, bir şampiyonluğun coşkusu olduğunu dile getiren Özel, ''Coşku dolu bir fotoğrafla birbirine kenetlenen milyonlar, çıplak ayaklarıyla alevlerden kaçan küçük çekik gözlü bir kızın karesiyle uykusundan uyanır.'' diyor. Özel sözlerini şöyle sürdürüyor: ''Bizlerin fotoğraflarına yansıyan acı da, mutluluk da tarih sayfalarına birer görsel kanıttır ve o kanıtı ortaya koymak, o fotoğraf için deklanşöre basabilmek, 'tanık' olmayı gerektirir.''

KERİM ÖKTEN İÇİN ÖZEL SEÇKİ


Basın fotoğrafçılığı alanında, ismini ışıklara yazmış çok önemli isimler bu festivalde buluşacak. Ara Güler'den, Coşkun Aral'a; National Geographic'in İranlı foto muhabiri Reza'dan, dünyanın en ünlü foto muhabirlerinden Christopher Morris'e, dünyanın en önemli kadın foto muhabirlerinden Jodi Bieber'den, New York Times Fotoğraf Editörü Gaia Tripoli'ye kadar 60'a yakın ismin katılacağı organizasyon, kentin farklı noktalarındaki etkinliklerle de 5 gün boyunca sürecek. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve TFMD'nin özel koleksiyonlarının yer alacağı fotoğraf günlerinde, geçtiğimiz yıl motosikletiyle sürüş halindeyken, üzerine düşen yıldırım sonucu hayatını kaybeden, dünyanın en önemli spor foto muhabirlerinden Kerim Ökten için özel bir seçki yer alacak.

INSTAGRAM VE YILIN BASIN FOTOĞRAFI YARIŞLARI


Fotoğraf günleri etkinlikleri içerisinde, Antalya fotoğraflarının değerlendirileceği ''İnstagram Fotoğraf Yarışması'' da yapılıyor. 29 Mart tarihine kadar #PhotoAntalya etiketi ile yüklenecek fotoğrafların değerlendirileceği jüride, gönderi ve takipçileriyle instagram fenomeni haline gelen foto muhabiri Mustafa Seven de yer alacak. Öte yandan TFMD'nin bu yıl 30'uncusunu düzenlediği, Türkiye'nin en önemli medya ödülleri arasında yer alan Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması'nın sonuçları ''PhotoAntalya Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri''nde açıklanacak.

PHOTOANTALYA'DA NELER OLACAK?

Photo Antalya Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri çerçevesinde, kentin farklı noktalarında 60'a yakın sergi açılacak. Sergilerin büyük bölümünün yer alacağı Cam Piramit'te 20 fotoğraf söyleşisi, 4 usta fotoğrafçı söyleşisi, 4 panel, 1 forum, onlarca fotoğraf değerlendirmesi ve fotoğraf gösterisi, hukuk tartışmaları yapılacak. Bütün bu etkinliklerin konuşmacıları arasında Kutup Dalgakıran'dan (Sabah Gazetesi), Kerem Yücel'e (Atlas Dergisi); Bülent Kılıç'tan (AFP Türkiye), Murad Sezer'e (Reuters Türkiye) kadar pek çok gazete, dergi ve ajansların fotoğraf editörleriyle, yıllarca ve hâlihazırda foto muhabirliği yapmış Ara Güler'den, Coşkun Aral'a kadar pek çok isim yer alacak.

Detaylı bilgiler için ''PhotoAntalya''nın facebook ve twitter hesaplarını takip edebilirsiniz.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işığı tutanlar Antalya'da buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz