Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘nin ölümünün 67. yılı

Giriş Tarihi: 2.4.2015 16:14
Sabahattin Ali‘nin ölümünün 67. yılı

Çok satanlar listesinden düşmeyen "Kürk Mantolu Madonna" kitabının yazarı 'nin bugün ölümünün 67. yılı...

Tam 5 yıldır "En çok satan kitaplar" listesinden düşmeyen ve 2016'da filmi çekilecek olan "Kürk Mantolu Madonna" kitabını 70 yıl önce yazan , yaşasaydı bugün 108 yaşında olacaktı.

Türk yazın tarihinin en büyük isimlerinden biri olan gazeteci, yazar Sabahattin Ali 41 yıllık yaşamına birbirinden güzel kitaplar sığdırdı.

Yaşasaydı daha yazardı ama "milli hislerini tahrik ettiği için" ordudan atılmış bir astsubay tarafından 2 Nisan 1948 tarihinde Kırklareli'nin Sazara köyü yakınlarında, başından sopayla vurularak öldürüldü.

Aradan geçen 67 yıla rağmen cinayeti hala aydınlatılamadı!

SABAHATTİN ALİ HAKKINDA

25 Şubat 1907'de Edirne Vilayeti'nin Gümülcine Sancağı'na bağlı Eğridere kazasında doğdu. Sabahattin Ali yazmaya Balıkesir'de yayınlanan "Çağlayan" dergisinde 1925'te yayınlanan şiirleriyle başlar. (Bazı kaynaklara göre "Irmak" dergisinde).

Yedi Meşale, Resimli Ay, Varlık gibi dergilerde yayınlanan şiirleri, öyküleri, yazılarıyla tanınan yazar Cumhuriyet döneminin ilk yılarındaki gerçekçi edebiyat akımının öncüsü olur. İlk toplumsal gerçekçi öyküleri "Resimli Ay" dergisinde yayınlanır. Şiirler, hikâyeler, romanlar yazdı, çeviriler yapar. Asıl ününü ise öykü ve romanlarıyla kazanır.

Konularını toplumsal eşitsizliklerden alan yazar Anadolu insanına yaklaşımıyla edebiyata yeni bir boyut kazandırır. Ezilen insanların acılarını, sömürülmelerini dile getirir.

ESERLERİ:

Hikaye Kitapları:
Değirmen, Kağnı, Ses, Yeni Dünya, Sırça Köşk.

Romanları:
Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna.

Şiir:
Dağlar ve Rüzgar

Oyun:
Esirler
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabahattin Ali‘nin ölümünün 67. yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz