X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Osmanlı torunu Türk yeller esiyor! kimliğine kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Osmanlı torunu Türk yeller esiyor! kimliğine kavuştu

  • Giriş Tarihi: 6.4.2015
Osmanlı torunu Türk yeller esiyor! kimliğine kavuştu
Osmanlı torunu Türk yeller esiyor! kimliğine kavuştu

Padişah Mehmet Reşad'ın Mısır'da doğan ve ABD'de yaşayan 76 yaşındaki torunu Cengiz Nazım Osmanoğlu, New York Başkonsolosluğu yoluyla Türk vatandaşı oldu

Osmanlı padişahı V. Mehmet Reşad'ın torunu Mehmed Nazım Efendi'nin üç oğlundan ilki olarak 1939'da Kahire'de doğan Cengiz Nazım Osmanoğlu, Türkiye Cumhuriyeti kimliğini New York Başkonsolosu Ertan Yalçın'ın elinden aldı. Fransız, Lübnan ve ABD vatandaşlıklarından sonra Türk vatandaşlığına kabul edilen Cengiz Nazım Osmanoğlu, 263 dolar ödeyerek 10 yıllık Türk pasaportu için de başvuruda bulunurken, ABD'li eşi de Türk vatandaşlığına geçmek için resmi işlemleri başlattı. Dönemin Dışişleri Bakanı Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Londra'da görüştüğünde vatandaşlık konusunda ilk müjdeyi aldığını belirten Osmanoğlu, başvurduktan bir yıl sonra Türk vatandaşı olarak nüfuz cüzdanı aldığını belirtti. 1915'te dedesi Sultan Reşad 35. Osmanlı padişahı olan Cengiz Nazım Osmanoğlu, Çanakkale Savaşı'nın 100'ncü yılıyla ilgili olarak düşüncelerini açıklarken, Türklerin ülkelerini savaşarak koruduğunu ve caydırıcı güçlerinin bir gerçek olduğunu ifade etti. Cengiz Nazım Efendi sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk silahlı kuvvetlerine çok büyük saygım var. Avustralyalılarla, İngilizlerle, Yeni Zelandalılarla savaştık. Bir çok halkla savaşmak zorunda kaldık."

"RUHUM TÜRKİYE'DE"
Savaşların hiçbir zaman iyi bir şey olmadığını ve iki taraftan da çok kişinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Cengiz Nazım Efendi, "Çanakkale'de ölenleri anıyoruz. Ancak aynı zamanda işgale uğrayıp, hiçbir zaman yenilgiye uğramadığımızı da kutluyoruz" dedi. ABD'yi çok sevdiğini belirten "Şehzade Cengiz Efendi" şunları söyledi: "Çok zengin bir adam değilim ama ailemi burada kurdum, buraya çok şey borçluyum. Amerika'yı çok sevsem de Osmanlı ruhum Türkiye'dedir. Yani kalbim ABD'de, ruhum Türkiye'de" dedi.

250 KİŞİDEN BİR KİŞİ KALDI
Osmanoğulları için 3 Mart 1924'te son padişah Sultan Mehmed Vahideddin, son halife Abdülmecid Efendi ve şehzade unvanını taşıyan 35 kişiyle birlikte ailenin toplam 37 erkek üyesinin sürgüne gönderilmesini öngören bir kanun çıkarılmıştı. Sürgündeki üyelerin çocukları bugün ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, Suriye, Mısır ve Lübnan'da yaşıyor. 1974'te hanedanın erkek üyeleri için vatana giriş izni verilirken, bugün, 91 sene önce vatanı terk eden 250 kişiden sadece Sultan Abdülmecid'in torunu Fatma Zehra Sultan'ın kızı Bilun Hanımsultan hayatta. 1918 doğumlu olan Bilun Hanımsultan, Beyrut'ta yaşıyor.