Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aşk-ı Nebi' sergisi Ayasofya'da açıldı

Giriş Tarihi: 11.4.2015
'Aşk-ı Nebi' sergisi Ayasofya'da açıldı

Ayasofya Müzesi, "Aşk-ı Nebi Ayasofya" sergisine evsahipliği yapıyor. Kuran-ı Kerim tilaveti ile yapılan açılışta 85 yıl sonra müzede ilk kez Kuran-ı Kerim okundu

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Ayasofya Müzesi'nde "Doğumunun 1444. Yılında Hz. Peygamber" temalı Aşk-ı Nebi Ayasofya Sergisi açıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen serginin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun ve İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Mehmet Görmez tarihin sadece aşk, sevgi ve sevdayla anlaşılabileceğini belirterek açılacak serginin de ancak bu aşkla okunabileceğine dikkati çekti. Görmez "Bizim muhabbetimizin kaynağı elbette efendiler efendisi Muhammed Mustafa'dır. Şu kısacık ömürlerimizde Rabbimizin bizden istediği önemli bir şey var; ruhlarımızı, beden ülkesine gömmemektir" diye konuştu. İstanbul Valisi Vasip Şahin de Türk insanının Hz. Peygambere saygıda çok hassas olduğunu söyledi.

85 YIL SONRA KURAN-I KERİM OKUNDU

Mehmet Çebi koleksiyonundan 63 hilye-i şerifin izlenime sunulduğu serginin açılışı, Ankara'daki Ahmet Hamdi Akseki Camisi İmam Hatibi Ali Tel'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Bunun, Ayasofya'nın iç kısmında 85 yıl sonra okunan ilk Kur'an-ı Kerim olduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aşk-ı Nebi' sergisi Ayasofya'da açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz